fbpx
← Atgal

Inverteris (srovės keitiklis). Pasirinkimo kriterijai.

Inverteris (srovės keitiklis). Pasirinkimo kriterijai.
Energija Man
Saules jegaines inverteriai

Kaip jau esame minėję šiame įraše, apsisprendus įsirengti saulės elektrinę, du pagrindiniai komponentai, kurie labiausiai įtakos saulės elektrinės kainą ir darbą yra fotovoltiniai saulės moduliai ir srovės keitikliai (inverteriai). Fotovoltiniai moduliai gamina tiesioginę srovę (DC), todėl tam, kad ji galėtų patekti tiek į namo vidinį, tiek į išorinį tinklą, ją reikia pakeisti į kintamą srovę (AC). Tą pagrinde ir daro saulės elektrinės srovės keitiklis (inverteris).

Kas yra jautriausi saulės elektrinės komponentai?

Remiantis kai kurių šaltinių duomenimis per pirmus 10 metų veikimo, techninių trikdžių turi viso labo 1 iš 10 saulės elektrinių. 85% visų šių gedimų susiję su srovės keitikliais (inverteriais) ir kitais saulės jėgainės elektros prietaisais, kai tuo tarpu per pirmus 25 saulės elektrinės tarnavimo metus sugenda tik 1 iš 2000 modulių. Atsižvelgiant į tai, keitiklio (inverterio) pasirinkimas tampa vienu iš svarbesnių sprendimų. 

Didžiausi srovės keitiklių (inverterių) tiekėjai

Tiek Lietuvoje, tiek pasaulyje geriausiai žinomi šie srovės keitikliai (inverteriai) ir jų tiekėjai

  • SMA
  • Huawei
  • Power Electronics
  • ABB
  • Sungrow Power Supply
  • SolarEdge Technologies
  • Ingeteam
  • TMEIC
  • Fronius
  • Schneider Electric

   Apačioje galite pamatyti minėtų tiekėjų užimamą rinkos dalį

Sroves keitiklis inverteris didziausi gamintojai

Be šių vardų, Lietuvoje dar žinomi Solax, Solis, Kostal, Sofar Solar keitikliai, Tigo Energy modulių valdikliai ir optimizatoriai.

Srovės keitiklis (inverteris) ir jo garantija

Dauguma srovės keitiklių gamintojų suteikia 5 metų produkto garantiją. Lygiai taip pat absoliuti dauguma tiekėjų suteikia galimybę šią garantiją prasitęsti dar 5, 10, o kartais ir daugiau metų. Ilgesnę standartinę garantiją turi SolarEdge keitiklis (inverteris), kuriam suteikiama 12 metų standartinę produkto garantiją, tačiau atitinkamai šios sistemos kaina su optimizatoriais yra didesnė. 

5 metų produkto garantija nereiškia, kad dauguma keitiklių po šio laikotarpio pradeda gesti. Kaip jau minėta, tikimybė, jog kažkuris elementas jūsų saulės elektrinėje suges per pirmus 10 metų yra 1 iš 10. Papildomas garantijos pratęsimas yra tarsi draudimas tiems, kurie nori apsidrausti nuo šios apie 10% siekiančios rizikos. 

Su optimizatoriais arba mikroinverteriais ar be?

Pasaulyje gerai žinomi SolarEdge, Tigo, Enphase prekių ženklai, kurie siūlo galimybę sistemoje įdiegti optimizatorius (SolarEdge, Tigo) arba mikroinverterius (Enphase). 

Jeigu turite palankų pietinį, pietrytinį ar pietvakarinį vieno ar dviejų šlaitų stogą be šešėlio ir kaina jums yra vienas esminių faktorių, tuomet dažnai pilnai pakankamas yra standartinis keitiklis. 

Jeigu ant stogo krenta šešėlis, turite daugiašlaitį stogą ar tiesiog norite turėti galimybę stebėti kiekvieno modulio darbą atskirai, tuomet optimizatorius ar mikroinverteris gali būti tinkamas pasirinkimas. 

Esant nedideliam, daliniam, neilgai trunkančiam šešėliui viena iš galimų alternatyvų yra ne tik optimizatoriai ar mikroinverteriai, bet tiesiog už tą pačią pinigų sumą padidinti saulės elektrinės galingumą papildomais moduliais. 

Kaip veikia inverteris sroves keitiklis mikroinverteris optimizatoriai

Saulės modulių ir keitiklio (inverterio) galingumo proporcijos

SMA yra vienas pirmųjų inverterių gamintojų pasaulyje, kuris rekomenduoja, jog modulių bendras galingumas būtų didesnis negu keitiklio galingumas (angl. oversizing). Pagrindiniai to privalumai yra efektyvesnis keitiklio išnaudojimas ir mažesnės investicijos. Toks keitiklio “perkrovimas” ypač tinkamas tiems stogams, kurie saulės modulius planuoja sudėti rytų/vakarų principu (dvi modulių grandinės, viena rytuose, kita vakaruose). Pagrindinė to priežastis – tokios sistemos moduliai praktiškai niekada negeneruos pilna savo potencialia galia. Pakankamai dažnai rekomenduojamas keitiklio perkrovimas yra 1.15-1.3 koeficientu (1 kW keitiklio galios instaliuoti 1.15-1.3 kW saulės modulių galios). Perkrovimas priklauso nuo stogo specifikos, geografinės lokacijos ir kt. 

Perkrauti ar neperkrauti keitiklį apsispręsti gali padėti įvertinimas, ar planuojate, jog ateityje galėtumėte išplėsti savo instaliaciją dėl didėjančių elektros sąnaudų ir palankaus stogo. Jeigu didelė tikimybė, kad taip, tuomet keitiklį galite įsigyti tokios pačios galios kaip moduliai. Jeigu didesnė tikimybė, kad ne, tuomet galima svarstyti apie perkrovimą. 

Srovės keitiklis (inverteris), jo efektyvumas ir kiti parametrai.

Renkantis keitiklį (inverterį) taip pat verta atkreiptį dėmesį į keitiklio efekyvumą. Tiesa skirtumai tarp skirtingų gamintojų keitiklių efektyvumo yra dažnai labai neženklūs. Verta atkreipti dėmesį ir į papildomus funkcionalumus, tokius kaip apsauga nuo viršįtampių, galimybę ateityje prijungti bateriją ir kt. 

Kiek kainuos įsidiegti saulės elektrinę?

Sumažinkite elektros sąskaitą iki 80% su saulės energijos sistema – per 60 sekundžių išsiaiskinkite ar saulės jegainė jums tiks.

Sužinokite kainą per 1 min.

Prisijunkite prie mūsų naujienlaiškio

Pirmas gaukite straipsnius iš informatyviausio atsinaujinančios energijos naujienlaiškio Lietuvoje.

Registracija sėkminga

Gaukite pasiūlymą

close
Užpildant šią formą, jūs sutinkate su mūsų privatumo politika.