fbpx

Dažnai užduodami klausimai

Saulės elektrinės įrengimas savo namuose ar saulės jėgainės dalis saulės parke (nutolusi saulės elektrinė)?

Nuotolinė saulės elektrinė labiausiai tinka tais atvejais, kai Jūsų elektros vartojimas yra sąlyginai nedidelis (iki 3000 kWh per metus), arba neturite tinkamo stogo šlaito saulės elektrinės įrengimui. Kitais atvejais saulės elektrinės įrengimas vartojimo vietoje (savo namuose) Jums ateityje leis kontroliuoti tiek pasaugojimo mokesčio išlaidas (baterijos pagalba), tiek priežiūros kaštus.

Monokristaliniai ar polikristaliniai (multikristaliniai) saulės moduliai?

Priklauso nuo Jūsų pasirinkimo kriterijų. Daugiau skaitykite šiame straipsnyje.

Kokia seka vykdomas įrengimo procesas?

Daugeliui saulės elektrinės įrengimas prasideda nuo užpildytos paramos prašymo, kuri skelbiama vieną kartą per metus APVA agentūros. Po patvirtintos paramos:
1. Iš ESO paprašoma techninių sąlygų saulės elektrinei įrengti
2. Įrengiama saulės elektrinė
3. Saulės elektrinės rangovas pateikia rangovo deklaraciją
4. Pasirašoma gaminančio vartotojo sutartis
5. ESO nemokamai įrengia dvipusę apskaitą (per 3 d.d)
6. Jūs tampate gaminančiu vartotoju
7. Kreipiatės į APVA su reikiamais dokumentais paramai gauti

Kokia saulės elektrinės ir saulės komponentų garantija?

Mūsų ir mūsų tiekėjų suteikiamos garantijos:

Srovės keitiklis (inverteris) – 10 metų garantija
Saulės modulis – 10-20 metų garantija
Montavimo konstrukcijos – 10 metų garantija
Montavimo darbams – 5 metų garantija

Saulės moduliai, saulės elementai, saulės kolektoriai ir saulės baterijos. Ar jie tarpusavyje skiriasi ir kuo?

Šie terminai dažnai reiškia skirtingas technologijas, nors dažnas ją naudoja tai pačiai – fotoelektros technologijai apibūdinti (kuomet iš saulės energijos yra gaminama elektra). Saulės modulis yra puslaidininkis, kuris fizikinių procesų pagalba saulės spindulius paverčia elektra. Saulės modulis yra vienas iš pagrindinių saulės jėgainės komponentų.

Saulės elementai yra fotovoltinės celės iš kurių saulės modulis yra sudarytas. Būtent saulės elementai ir yra saulės modulio širdis, kuriame vyksta saulės šviesos konversija į elektros energiją. Rinkoje plačiausiai paplitę 60 ir 72 saulės elementų fotovoltiniai saulės moduliai (arba atitinkamai 120 ir 144 pjaustytų saulės elementų moduliai).

Saulės kolektorius – tai visiškai kitokios technologijos komponentas, kurio pagrindinis tikslas saulės spindulius paversti šilumine energija. Tokia technologija dažniausiai naudojama vandens šildymui. Kai paminėsite šį terminą saulės energetikoje dirbančiam asmeniui, dažniausiai jis ir pagalvos, kad kalbate apie vandens šildymą.

Saulės baterijos apibūdinimą sakydami žmonės taip pat dažniausiai turi omenyje fotovoltinį saulės modulį. Tačiau saulės baterijos terminas čia taip pat nėra tipinis, nes baterijos skirtos elektrai surinkti ir saugoti, o saulės modulis to neatlieka. Jis pagamintą elektrą iš karto perduoda vartojimui ir jos nesaugo. Tam reikalinga papildoma namų baterija. Apie namų baterijas daugiau galite paskaityti šiame straipsnyje.

Ar apsimoka elektros kaupiklis (baterija) Lietuvoje?

Šiuo metu kiekvienas saulės elektrinės savininkas Lietuvoje gali pasaugoti elektros energiją tinkle ir atsiimti ją tuomet, kada jos reikia (pvz. vakare). Nepaisant to, kad kaina už šią paslaugą auga jau antrus metus iš eilės (2019 ir 2020 metais), o kaupikliai (baterijos) kasmet pinga, kaupiklis (baterija) šiuo metu dar nėra atsiperkantis sprendimas. Jeigu pasaugojimo kaina augs ir toliau, prognozuojama, kad elektros energijos kaupikliai (baterijos) Lietuvoje gali pradėti apsimokėti 2023-2024 metais.

Kokia papildoma priežiūra reikalinga saulės elektrinei?

Saulės jėgainės nereikalauja beveik jokios priežiūros visą savo tarnavimo laikotarpį (20-25 metus). Dėl pakankamo kritulių kiekio, Lietuvoje saulės elektrinių nebūtina ir valyti. Viską ką dažniausiai prireikia padaryti, tai pakeisti srovės keitiklį (dažniausiai 10-15 elektrinės tarnavimo metais).

Kiek laiko turėsite skirti Jūs saulės jėgainės įrengimui?

Lietuvoje rangovams dažniausiai užtenka suteikti įgaliojimą atstovauti jus bendraujant su VERT, ESO ir APVA ir nuo to laiko Jūs papildomai dažniausiai neturite daryti beveik nieko.

Kiek užtrunka saulės elektrinės įrengimas?

Nuo sutarties pasirašymo saulės elektrinė įrengiama per 3-5 savaites.

Per kiek laiko atsiperka saulės elektrinė?

Gavus paramą, saulės elektrinė atsiperka per 5-6 metus. Detalesnį skaičiavimą galite sužinoti pasinaudoję mūsų skaičiuokle.

Kiek elektros gali pagaminti saulės elektrinė Lietuvoje?

Standartiškai skaičiuojama, kad įrengus saulės elektrinę tinkamu kampu ir kryptimi, vienas įrengtas kilovatas (kW) Lietuvoje gali generuoti 950-1050 kilovatvalandžių per metus. Taigi, įrengus pvz. vos 2 kW saulės elektrinę, jos užtektų vidutiniam namų ūkio metiniam vartojimui Lietuvoje padengti.

Kaip suteikiama parama saulės elektrinei?

Į paramą saulės elektrinei gali pretenduoti visi fiziniai asmenys, norintys įsirengti nuosavą ar nutolusią saulės jėgainę. Šaukimas skelbiamas vieną kartą metuose (Sausio mėnesį) Aplinkos Projektų Valdymo Agentūros puslapyje. Pagal praėjusių poros metų praktiką parama saulės elektrinei skiriama visiems teisingai užpildžiusiems prašymą. Daugiau apie paramą saulės elektrinei.

Koks saulės modulis geriausias?

Lietuvoje plačiai naudojami Sharp, Solitek, Canadian Solar, Trina Solar, Jinko Solar, Hanwha Q Cells, JA Solar, Kyocera, LONGi Solar, Seraphim, Axitec, LG, SunPower saulės moduliai. Daugiau apie saulės modulius ir jų pasirinkimo kriterijus.

Kokios galios saulės elektrinės reikia man?

1 instaliuotas saulės elektrinės kilovatas (kW) Lietuvoje pagamina apie 1000 kWh elektros energijos per metus. Taigi savo metinį elektros vartojimą padalinę iš 1000 gausite preliminarų atsakymą, koks saulės elektrinės galingumas reikalingas Jums.

Kiek kainuoja saulės elektrinė?

Saulės elektrinės kaina, priklausomai nuo komplektacijos, galingumo ir kitos specifikos Lietuvoje gali būti apie 800-1200 Eur su PVM, neatėmus paramos. Daugiau apie saulės elektrinės kainą galite paskaityti šiame straipsnyje. Taip pat Jums gali padėti ir ši saulės elektrinės skaičiuoklė.

Nuo ko priklauso saulės elektrinės kaina?

Saulės elektrinės kaina labiausiai priklauso nuo Jūsų pasirenkamų komponentų (ypač saulės modulių ir srovės keitiklio – inverterio) ir nuo saulės elektrinės dydžio. Įsirengiant didesnę saulės elektrinę, vieno įrengto kilovato kaina proporcingai mažėja. Daugiau apie saulės elektrinių kainas Lietuvoje.

Koks stogo plotas reikalingas saulės elektrinei įrengti?

Vienam instaliuotam saulės elektrinės kilovatui (kW) apytiksliai reikia 5.5 – 6 kvadratinių metrų šlaitinio stogo ploto ir apie 15-20 kvadratinių metrų plokščio stogo ploto.

Kokie pagrindiniai saulės elektrinės komponentai?

Pagrindiniai saulės jėgainės komponentai yra fotovoltiniai saulės moduliai ir srovės keitiklis (inverteris), todėl renkantis saulės elektrinę daugiausia dėmesio verta atkreipti į jų specifikacijas.

Koks srovės keitiklis (inverteris) labiausiai tinkamas man?

Lietuvoje plačiai paplitę ABB, Fronius, Huawei, Solar Edge, Solis, Sofar Solar, SMA. Apie tai koks srovės keitiklis (inverteris) tinkamas Jums ir kaip jį pasirinkti galite skaityti čia.

Gaukite pasiūlymą

close

    Užpildant šią formą, jūs sutinkate su mūsų privatumo politika.