fbpx
← Atgal

Parama saulės elektrinėms 2021-2022 metais. Ką reikia žinoti?

Parama saulės elektrinėms 2021-2022 metais. Ką reikia žinoti?
Energija Man
Saules-elektrines-parama

Lietuvoje, individualių namų ar daugiabučių gyventojai gali pasinaudoti parama saulės elektrinėms įsirengti. Paramos gavimo procesas yra nesudėtingas, o kiekvienas planuojantis įsirengti saulės jėgainę turi dideles galimybes ją gauti ir padengti virš 35-40% visų saulės elektrinės įrengimo išlaidų. Kitas paramos paraiškų priėmimo etapas numatomas 2022 Liepos-Rugpjūčio mėnesį (paramos prašymą Jūs galite pildyti tik kai yra „atidarytas“ paraiškų priėmimo „langas“). Kaip tinkamai jam pasiruošti, skaitykite toliau.

Pagrindiniai faktai:

 

Paramos dydis yra 323 Eurai už įrengtąjį kilovatą perkantiems iš karto, 381 Eur/kW perkantiems išsimokėtinai ir 241 Eur/kW tiems, kurie nori išplėsti turimą elektrinę pildomą tik naujais moduliais.

Taigi įsirengiant Lietuvoje populiarią 5 kW saulės elektrinę ir už ją mokant iš karto, paramos saulės elektrinei dydis bus 5*323= 1615 EUR. Įsirengiant 10 kW saulės elektrinę parama atitinkamai sudarys 10*323 = 3230 EUR. Tokia parama padengs apie 35-40% viso įrengimo išlaidų.

Svarstantiems ar verta pirkti išsimokėtinai vien dėl didesnės paramos, reikėtų apsiskaičiuoti viso laikotarpio palūkanas, kurios dažniausiai būna didesnės negu skirtumas tarp paramos perkant iš karto ir atsiskaitant išsimokėtinai su finansų įstaigos paskola.

Parama galioja iki 10 kW įrengtosios galios elektrinės, bet saulės elektrinę galite įsirengti ir galingesnę.

Maksimali parama yra 3230 Eur perkant iš karto arba 3810 Eur perkant išsimokėtinai, ty elektrinėms, kurių galia yra 10 kW.

Taigi jeigu įsirengsite 15 kW saulės elektrinę, paramą gausite, tik ji bus užfiksuota ties savo „lubomis“ – 3230 arba 3810 Eur.

Taip pat parama elektrinės išplėtimui (241 Eur/kW) nebus skiriama, jeigu jau turite 10 kW ir galingesnę elektrinę, kuriai jau buvo gauta parama.

Parama saulės elektrinėms skelbiama kelis kartus per metus, o paraiškos priimamos apie mėnesį.

2021-2022 metais paraiškos paramai saulės elektrinėms gauti priimamos kelis kartus per metus. Paraiškų priėmimas nuo paskelbimo trunka apie mėnesį. Saulės elektrinė turi būti įrengta po paramos patvirtinimo gavimo.

Saulės elektrinę po paramos paskelbimo galėsite įsirengti per 9 mėnesius

Taigi rangovų atranką, galios didinimą (jeigu reikės) ir kitus pasiruošimo etapus galėsite atlikti ir po patvirtinimo, jog gavote paramą.

Virš 5000 norinčiųjų kasmet gali gauti paramą ir beveik visi prašantieji ją gauna

Nors iš viso Energetikos Ministerija 2019-2022 metų laikotarpiui planuoja skirti 16 mln eurų. Tai yra apie 4 milijonus eurų kasmet, tačiau kaip rodo tiek 2020, tiek 2021 metų praktika, paramos biudžetas gali būti padidintas. Ty labiau žiūrima į kiek žmonių pateikė prašymus ir jeigu norinčiųjų įsirengti skaičius viršija numatytą biudžetą, biudžetas yra didinamas. Pavyzdžiui vien 2021 metų sausio mėnesį parama saulės elektrinėms skirta daugiau negu 5000 asmenų – iki šiol rekordiniam skaičiui prašiusiųjų.

Paramą Lietuvoje skirsto Lietuvos Respublikos aplinkos ministerijos Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA).

Bendro pobūdžio informaciją galite rasti APVA internetiniame puslapyje.

Nuo ko pradėti?

Apsisprendus, jog saulės elektrinės įrengimas Jus domina, pasiruošimas yra labai paprastas:

 1. Sužinoti pastato ar žemės sklypo ant kurio bus įrengiama saulės elektrinė unikalų numerį. Baigtumo reikalavimai gyvenamiesiems ir ūkiniams pastatams keliami nėra, todėl statinio registruotas baigtumas gali būti ir ne 100%. Jeigu nežinote savo pastato unikalaus numerio, kreipkitės į mus, mes padėsime jį sužinoti.
 2. Apsvarstyti saulės elektrinės galingumą (apytikslį). Paskaičiuoti preliminarų jos galingumą galite nesunkiai pasinaudoję šia skaičiuokle. Pildant planuojamą saulės elektrinės galingumą paramos paraiškoje labai rekomenduojame elektrinės galingumą nurodyti bent šiek tiek didesnį negu planuojate (1-2 kW). Paprašius didesnės paramos, o įsirengus mažesnę elektrinę parama Jums bus kompensuojama pagal faktinį įrengtą kilovatų skaičių, taip pat turėsite laisvės įsirengti ir galingesnę elektrinę jeigu tik to panorėsite.
 3. Turėti prisijungimą prie elektroninės bankininkystės arba mobilųjį parašą. Paraiškos pildymas yra elektroninis ir jo metu prašoma nustatyti pildančiojo tapatybę.
 4. Sulaukti kada bus paskelbtas paraiškų priėmimas. Preliminarų grafiką rasite apačioje.

Viskas. Tik tokios pakankamai nesudėtingos informacijos Jums reikės kad galėtumėte užpildyti paramos paraišką. Žinant šiuos duomenis, paraiškos pildymo trukmė bus vos 10-15 minučių. Kiti duomenys, kuriuos bus prašoma Jūsų įvesti/papildyti:

 • Įrengiamos saulės elektrinės tipas (elektrinė bus įrengiama ant stogo ar ant žemės)
 • Planuojate įsirengti naują elektrinę ar papildyti jau turimą esamą (reikės nurodyti ar paramos prašote tik moduliams ar moduliams ir keitikliui. Jeigu elektrinės neturite, paramos turite prašyti moduliams ir keitikliui).
 • Elektros sutarties objekto unikalus numeris. Dažnai jis yra toks pats kaip ir pastato ar sklypo unikalis numeris iki kurio ESO atvedė elektrą ir pastatė apskaitos prietaisą ir ant kurio statysite saulės elektrinę. Jis gali skirtis tuo atveju, jeigu pavyzdžiui elektrinę planuojate įsirengti ne ant namo stogo, o ant šalia esančio ūkinio pastato, kuris turi atskirą unikalų numerį. Šiuo atveju saulės elektrinės objekto unikalus numeris bus ūkinio pastato unikalus numeris, o elektros sutarties objekto unikalus numeris bus pagrindinio gyvenamojo namo unikalus numeris (jeigu ūkinis pastatas neturi atskiro įvado ir pan.).

Kiti pasiruošiamieji žingsniai

 

Be viršuje išvardintos informacijos verta sužinoti kokios galios įvadą turite. Tai galite padaryti susisiekę su ESO arba ESO savitarnoje. Jeigu nuspręsite, kad įvadą norimo galingumo saulės elektrinei įsirengti Jums reiks padidinti, tai galite atlikti ir po paramos prašymo užpildymo.

Techninių sąlygų pačiai saulės elektrinei rekomenduojame prašyti jau po paraiškos paramai gauti užpildymo. ESO techninės sąlygos yra mokamos (kainuoja apie 33 Eurus) ir turi ribotą galiojimo laiką (90 dienų), todėl paprašę techninių sąlygų per anksti ir pasibaigus galiojimo laikui, turėsite dar kartą jų prašyti po paramos patvirtinimo.

Kas pasikeitė 2021-2022 metais?

 

2021-2022 metais paramos priemonėse atsirado daug naujovių. Visų pirmą, lyginant su 2019 metais, pirmą kartą atsirado galimybė paramos saulės elektrinei prašyti ir daugiabučių namų gyventojams ir visiems tiems, kurie nori įsigyti nuosavą nutolusią saulės elektrinę.

Antras svarbus pasikeitimas – atsirado papildoma paramos priemonė tiems, kurie neturi galimybės saulės jėgainės įsigyti iš karto ir perka ją išsimokėtinai. Tokiu atveju vienam kilovatui yra skiriami papildomi 58 Eur (vietoj 323 eurų, bus skiriamas 381 euras). Taip pat atsirado atskiras paramos dydis plečiantiems turimą saulės elektrinę, nekeičiant esamo keitiklio, kuris šiuo metu yra 241 euras už instaliuotų modulių kilovatą.

Trečias svarbiausias pasikeitimas yra tas, kad nuo 2020 metų parama saulės elektrinėms skiriama ne vieną kartą per metus, kaip tai buvo iki šiol, o kelis kartus per metus. 

Atsakymai į kitus pagrindinius klausimus apie paramą:

 

Kokie reikalavimai fiziniams asmenims, norintiems gauti paramą?
 • fizinis asmuo, nuosavybės teise valdantis gyvenamosios paskirties vieno arba dviejų butų namą arba sodo namą, ir žemės sklypą, jei elektrinė bus įrengiama ant žemės;
 • pastatai ir žemė turi būti įregistruoti VĮ Registrų centro Nekilnojamojo turto registre (NTR) (statinio baigtumui reikalavimai nekeliami).
Ką turi daryti fizinis asmuo, norintis gauti paramą saulės elektrinei?
 • www.apva.lt svetainėje užpildyti internetinę registracijos formą
 • įdiegti saulės elektrinę per 9 mėn. nuo kvietimo pabaigos;
 • pateikti APVAi mokėjimo prašymą per 9 mėn. nuo kvietimo pabaigos.

SVARBU! Saulės elektrinė negali būti įdiegta (deklaracija arba VEI pažyma patvirtina įdiegimą) iki registracijos formos APVA pateikimo dienos, kitaip nebus išmokama parama. Kitaip tariant, Jūs galite nusipirkti įrangą ir net saulės elektrinės įrengimo paslaugą, tačiau negalite saulės elektrinės „priduoti“ ESO iki kol negavote paramos patvirtinimo.

Kokius duomenis (be asmens rekvizitų) turi pateikti fizinis asmuo registracijos formoje?
 • namo unikalų numerį;
 • ketinamos įsidiegti elektrinės galingumą (įrengtąją galią);
 • inverterio galingumą (pažymėti langelį iki 5 kW ar virš 5 kW);
 • elektrinės įrengimo būdą (pažymėti langelį ant žemės ar ant pastato).
Pagal kokius prioritetinius kriterijus bus vertinami projektai?

Nors kaip rodo 2019-2021 metų patirtis paramą gauną beveik visi jos prašantieji, yra ir keli formalūs pareiškėjų vertinimo kriterijai:

 • 1. Elektrinės įrengimo būdas:
 • 1.1. ant pastato arba integravus į pastatą – aukštesnis balas;
 • 1.2. ant žemės – žemesnis balas.
 • 2. Inverterio galia:
 • 2.1. iki 5 kW – aukštesnis balas;
 • 2.2. daugiau kaip 5 kW bet ne daugiau kaip 10 kW – žemesnis balas.

Ar galiu iš pradžių įsirengti saulės elektrinę, o tik po to užpildyti paramos prašymą? Juk paramą vis tiek gausiu.

To daryti tikrai nerekomenduojame. Tam, kad galėtumėte pradėti eksploatuoti saulės elektrinę, ESO jums turės pakeisti skaitiklį iš esamo į dvipusės apskaitos. Tam, kad skaitiklis būtų pakeistas, elektrinę Jums rengiantis rangovas, turės pateikti rangovo deklaraciją. APVA prašo tiek rangovo deklaracijos, tiek ESO ir nepriklausomo tiekėjo Jums papildomai parengtų dokumentų. Pastebėjus, jog dokumentai parengti ankstesne data negu buvo patvirtintos paramos paraiškos, parama Jums gali būti neskirta. Keli šimtai papildomų pagamintų kilovatvalandžių tikrai neatperka šios galimos rizikos, todėl verta viską daryti nuosekliai.

Ar galiu gauti paramą, jeigu mano name/bute yre registruotas verslo adresas? 

Galite. Tiesa parama saulės elektrinei atitinkamai mažėja, jei name yra registruotas verslo plotas (eliminuojamas verslo plotas iš bendro ploto, proporcingai sumažinant paramą).

Kokie reikalavimai diegiamai įrangai?
 • turi būti nauja (nenaudota), atitikti įprastai tokiai įrangai keliamus ES standartus, ekologinius ženklus;
 • saulės moduliams turi būti suteikta 10 m. produkto garantija ir 25 m. 80 proc. efektyvumo garantija;
 • inverteriui turi būti suteikta 5 m. produkto garantija.
Kokie papildomi reikalavimai atsiranda norintiems pirkti išsimokėtinai?
 • Sutartis turi būti sudaryta tarp pareiškėjo ir finansų ar kredito įstaigos. Sutartį galėsite sudaryti ir po paramos patvirtinimo gavimo.
 • Pradinis įnašas turi būti iki 30% saulės elektrinės (iki 10 kW) kainos.
 • Paskolos sutartis turi būti sudaryta ne trumpesniam negu 3 metų laikotarpiui.
 • Paskola gali būti grąžinama anksčiau, nei paskolos sutartyje nustatytas terminas, bet ne anksčiau kaip po 3 metų nuo paskolos suteikimo dienos.
 • Paskolos suma negali būti mažesnė už sumą, apskaičiuotą pagal fiksuotą įkainį remiamam elektrinės galingumui įrengti.
Ką darys APVA, gavusi registracijos formas?
 • pasibaigus 30 dienų trukusiam kvietimui, APVA per 30 dienų įvertins pateiktas registracijos formas ir pagal prioritetinius kriterijus sudarys registracijos formų sąrašą;
 • pagal sudarytą registracijos formų sąrašą nedelsiant (ne vėliau kaip per 3 darbo dienas) informuos fizinius asmenis apie jiems numatytą skirti finansavimą.
Ką daryti, gavus iš APVA pranešimą, jog parama saulės elektrinėms Jums numatyta?
 • įdiegti saulės elektrinę;
 • pateikti APVAi Išlaidų kompensavimo prašymą.
Kokius dokumentus reikės pateikti APVAi kartu su Išlaidų kompensavimo prašymu?
 • sąskaitą faktūrą ir elektrinės perdavimo asmens nuosavybėn perdavimo-priėmimo aktą;
 • įrenginio pasą ir/ar techninę specifikaciją;
 • atestuoto rangovo deklaraciją apie elektrinės atitikimą teisės aktų techniniams reikalavimams, jei įdiegta iki 5 kW elektrinė, arba VEI pažymą apie energetikos įrenginių techninės būklės patikrinimą, jei įdiegta didesnės kaip 5 kW bet ne daugiau nei 10 kW galios elektrinė.
Kokie reikalavimai išlaidų pagrindimo dokumentams?
 • elektrinės įsigijimo sąskaita faktūra turi būti išrašyta registracijos formoje nurodytam asmeniui arba registracijos formoje nurodyto pastato bendraturčiui
 • sąskaitoje faktūroje turi būti nurodyta elektrinės įrengtoji galia ir inverterio galia
Per kiek laiko gausite išmoką?

Parama saulės elektrinei išmokama ne vėliau kaip per 60 kalendorinių dienų nuo fizinio asmens tinkamai įforminto Išlaidų kompensavimo prašymo ir visų privalomų pateikti dokumentų registravimo dienos, su sąlyga, jei bus atliekama patikra projekto įgyvendinimo vietoje, kad jos metu nebus nustatyta trūkumų;

Kokie įpareigojimai atsiranda gavus finansavimą?
 • 5 metus be APVA rašytinio sutikimo negali perleisti, parduoti, įkeisti turto ar kitokiu būdu suvaržyti daiktinių teisių į elektrinę;
 • 5 metus draudžiama parduoti elektros energiją ar naudoti ją ūkinei komercinei veiklai;
 • sudaryti sąlygas APVA tikrinti, ar yra/veikia elektrinė per visą 5 metų laikotarpį.
Koks yra saulės jėgainės atsipirkimas pasinaudojus parama saulės elektrinėms? 

Gavus paramą saulės jėgainei, ji jums atsipirks per 6-8 metus, priklausomai nuo stogo tipo ir krypties. Atsipirkimą ir saulės elektrinės kainą galite nesunkiai sužinoti mūsų skaičiuoklėje

Kiek kainuos įsidiegti saulės elektrinę?

Sumažinkite elektros sąskaitą iki 80% su saulės energijos sistema – per 60 sekundžių išsiaiskinkite ar saulės jegainė jums tiks.

Sužinokite kainą per 1 min.

Prisijunkite prie mūsų naujienlaiškio

Pirmas gaukite straipsnius iš informatyviausio atsinaujinančios energijos naujienlaiškio Lietuvoje.

Registracija sėkminga

Gaukite pasiūlymą

close

  Užpildant šią formą, jūs sutinkate su mūsų privatumo politika.