fbpx
← Atgal

Kokį tarifo ir pasinaudojimo tinklais planą rinktis įsirengiant saulės elektrinę?

Kokį tarifo ir pasinaudojimo tinklais planą rinktis įsirengiant saulės elektrinę?
Energija Man
Energija Man gaminanciu vartotoju atsiskaitymo budai

Įsirengiant saulės elektrinę, vienas iš žingsnių, kurį reikės atlikti bus užpildyti gaminančio vartotojo prašymą, kurį gausite iš Ignitis ir pasirinkti naudojimosi tinklais atsiskaitymo būdą. Šiame straipsnyje apžvelgsime ir suskaičiuosime koks pasirinkimas tinkamiausias didžiajai daugumai gaminančių vartotojų. 

Svarbu paminėti, kad tapdami gaminančiu vartotoju Jūs taip pat pereisite prie vienanario elektros tarifo (vietoje anksčiau turėtų dienos/nakties tarifų, nuo šiol turėsite vieną elektros tarifą, kuris nuo 2020 metų Liepos mėn. yra 0,137 Eur/kWh). 

Kiek rodo įrengtų saulės elektrinių praktika Lietuvoje ir pasaulyje, statistiškai saulės elektrinę įsirengę namų ūkiai iš karto suvartoja apie 20-40% saulės elektrinėje pagamintos elektros energijos, o likusius 60-80% atiduoda “pasaugoti” į tinklą. Taip yra todėl, kad didžioji dalis elektros energijos pagaminama saulėtu dienos metu, kuomet žmonės dažnai būna darbe, o ir esant namie elektros prietaisai nėra naudojami intensyviai. 

Taip pat Lietuvoje dažniausiai statomos visą arba beveik visą (80% ir daugiau) elektros poreikį padengiančios saulės elektrinės.

Atsiskaitymo planai

Renkantis gaminančio vartotojo atsiskaitymo būdą, leidžiami rinktis iš šių atsiskaitymo planų:

Atsiskaitymo būdasMokama užKaina su PVM
IAtsiskaitymas už atgautą energiją kilovatvalandėmisUž patiektos į tinklą ir vėliau atgautos elektros energijos kilovatvalandę (kWh)0,05203 Eur/kWh
IIAtsiskaitymas už elektrinės instaliuotą galiąUž instaliuotą elektrinės generuojamos galios kilovatą (kW)2,6378 Eur/kW/mėn
IIIAtsiskaitymas mišriu būduAtsiskaitymas mišriu būdu, t.y. už patiektos į elektros tinklus ir vėliau atgautos elektros energijos kilovatvalandę (kWh) ir už instaliuotą elektrinės generuojamos galios kilovatą (kW)0,02662 Eur/kWh
1,3189 Eur/kW/mėn
IVAtsiskaitymas „atiduodant“ kilovatvalandesAtsiskaitymas kilovatvalandėmis: nustatytas procentas nuo patiektos į tinklus energijos kiekio (kWh) paliekamas operatoriui už naudojimosi tinklais paslaugas klientas galės neatlygintinai atgauti nustatytą procentą nuo savo pagaminto ir patiekto į tinklą kiekio36%
(gaminančiam vartotojui lieka 64%)

Labiausiai apsimokantis planas daugumai

Taupantiems laiką iš karto pasakysime, kad didžiajai daugumai namų ūkių finansiškai labiausiai apsimoka: 

  • Gaminančio vartotojo prašyme pasirinkti standartinį tarifo planą
  • Pasirinkti antrąjį planą – vienanarę paslaugų kainą, mokamą už įrengtos elektrinės galios kilovatą (kW). 

Taigi nežinantiems, kiek elektros planuoja atiduoti/suvartoti iš karto vertą rinktis viršutinį planą. Pamatę, kad keičiasi vartojimo įpročiai savo planą galėsite pakeisti po metų (planus leidžiama keisti vieną kartą per metus). 

Apačioje rasite skaičiavimo pavyzdį, kodėl šie planai apsimoka labiausiai, taip pat koks planas apsimoka tiems išimtiniams atvejams, jeigu planuojate didesnį elektros kiekį suvartoti iš karto (pvz saulėtomis karštomis dienomis intensyviai naudojant oro kondicionierių) arba jeigu statoma elektrinė nepadengs viso arba didžiosios dalies jūsų elektros poreikio.

Skaičiavimo pavyzdys

Imkime 10 kW saulės elektrinę įsirengusio gaminančio vartotojo pavyzdį. Tokia saulės elektrinė, įrengta optimalia kryptimi ir kampu Lietuvoje pagamintų apie 10000 kWh elektros energijos per metus. 

Suskaičiuokime kiek pasaugojimo mokesčio sumokėtų toks gaminantis vartotojas kiekvienu atveju. Remkimės viršuje esančios studijos (20-40% elektros suvartojama iš karto) rezultatais ir imkime rezultatų vidurkį – kad namų ūkis vidutiniškai iš karto suvartos 30% elektros energijos, o į tinklą atiduos 7000 kWh. 

Atsiskaitymo būdas I. Atsiskaitymas už atgautą energiją kilovatvalandėmis. 

Šiuo atveju per metus bus sumokama 7000*0,05203 = 364,21 eurai pasaugojimo mokesčio

Atsiskaitymo būdas II. Atsiskaitymas už elektrinės instaliuotą galią. 

Šiuo atveju per metus bus sumokama (10*2,6378)*12 mėn = 316,54 Eur

Atsiskaitymo būdas III. Atsiskaitymas mišriu būdu. 

Šiuo atveju per metus bus sumokama (7000*0,02662)+(10*1,3189*12)= 344,61 Eur

Atsiskaitymo būdas IV. Atsiskaitymas “atiduodant” kilovatvalandes. 

Šiuo atveju atiduodamų į tinklą kilovatvalandžių vertę skaičiuojame padauginę kilovatvalandžių kiekį iš vienanarės kilovatvalandės kainos. 

Taigi iš viso bus sumokama 7000*36%*0,137 = 345,24 Eur

Šiuo atveju Ignitis ir ESO “atiduosim” elektros, kurios vertė mums sudarytų 345,24 Eur. 

Tarifo plano pasirinkimas

Pildant gaminančio vartotojo prašymą, tarifo plano pasirinkimo metu leidžiama rinktis šiuos planus: 

  • Standartinis
  • Namai
  • Namai +

Kaip ir minėta, didžioji dauguma saulės elektrines įsirengiančių žmonių su saulės elektrine padengia visą arba beveik visą savo elektros suvartojimą. Dėl šios priežasties anksčiau netgi ir didelį vartojimą turėję namai, kurie naudojosi planais Namai arba Namai+ turėtų dar kartą įvertinti tinkamiausią tarifo planą šiuo būdu: 

(Metinis elektros suvartojimas – planuojamas pagamintos elektros kiekis iš saulės elektrinės) / 12 

Absoliučiai didžiajai daugumai žmonių apsimoka rinktis standartinį planą be jokių mėnesinių mokesčių.  Tačiau jeigu kiekis, kurį turėsite preliminariai papildomai iš Ignitis nusipirkti per mėnesį viršys 190 kWh/mėn, finansiškai apsimoka rinktis planą Namai, o jeigu planuojate papildomai suvartoti 290 kWh/mėn, verta pasvarstyti apie Namai + planą. 

Apibendrinimas

  • Didžiajai daugumai saulės elektrines įsirengiančių namų finansiškai labiausiai apsimokantis yra atsiskaitymo už instaliuotą galią variantas (II planas).
  • Jeigu planuojate, kad saulės elektrinė padengs didžiąją dalį Jūsų elektros poreikio, o papildomai nusipirkti reikės ne daugiau 190 kWh per mėnesį, labiausiai apsimoka Standartinis tarifo planas.
  • Atsiskaitymas „atiduodant“ kilovatvalandes gali būti racionalus pasirinkimas pereinamuoju laikotarpiu tiems, kurie netolimoje ateityje (1-2 metų perspektyvoje) planuoja ženklų elektros sąnaudų augimą (pavyzdžiui elektromobilio pirkimą, šildymo keitimą į šilumos siurblį, elektrinės pirties įrengimą ir pan). Tokiu atveju įsirengti šiek tiek didesnę elektrinę bus racionaliau, negu po kelių metų pildyti elektrinę papildomu galingumu.

Savo saulės elektrinės rekomenduojamą galingumą, naudas ir kainą per 1 minutę galite sužinoti pasinaudoję mūsų skaičuokle.

Kiek kainuos įsidiegti saulės elektrinę?

Sumažinkite elektros sąskaitą iki 80% su saulės energijos sistema – per 60 sekundžių išsiaiskinkite ar saulės jegainė jums tiks.

Sužinokite kainą per 1 min.

Prisijunkite prie mūsų naujienlaiškio

Pirmas gaukite straipsnius iš informatyviausio atsinaujinančios energijos naujienlaiškio Lietuvoje.

Registracija sėkminga

Gaukite pasiūlymą

close
Užpildant šią formą, jūs sutinkate su mūsų privatumo politika.