fbpx
← Atgal

Kokį tarifo ir pasinaudojimo tinklais planą rinktis įsirengiant saulės elektrinę?

Kokį tarifo ir pasinaudojimo tinklais planą rinktis įsirengiant saulės elektrinę?
Energija Man
Energija Man gaminanciu vartotoju atsiskaitymo budai

Įsirengus saulės elektrinę ir ESO pakeitus Jūsų apskaitos prietaisą į dvipusės apskaitos, Jums taip pat automatiškai bus parinktas I atsiskaitymo už atgautą iš tinklo elektrą būdas. Tai reiškia, kad mokėsite nustatytą ir kiekvienais metais peržiūrimą tarifą už kiekvieną atgautą kilovatvalandę. Šiuo metu (2022 metais) šis tarifas yra 0,04477 Eur/kWh su PVM. 

Šis tarifas yra optimaliausias didžiajai daugumai saulės elektrines įsirengiančių žmonių ir ir pritaikytas, kai iš saulės elektrinės pagamintas elektros kiekis pilnai ar dalinai padengia Jūsų elektros poreikį. Visgi kuomet elektrinė įrengta su „rezervu“ ir planuojate, jog pagamintas elektros kiekis gerokai viršys Jūsų poreikį, vertėtų pasidomėti ir apie kitus atsiskaitymo būdus. Apie visus atsiskaitymo būdus plačiau pakalbėsime šiame straipsnyje.

Atsiskaitymo planai

Kiek rodo įrengtų saulės elektrinių praktika Lietuvoje ir pasaulyje, statistiškai saulės elektrinę įsirengę namų ūkiai iš karto suvartoja apie 20-40% saulės elektrinėje pagamintos elektros energijos, o likusius 60-80% atiduoda “pasaugoti” į tinklą. Taip yra todėl, kad didžioji dalis elektros energijos pagaminama saulėtu dienos metu, kuomet žmonės dažnai būna darbe, o ir esant namie elektros prietaisai nėra naudojami intensyviai. 

Taip pat Lietuvoje dažniausiai statomos visą arba beveik visą (80% ir daugiau) elektros poreikį padengiančios saulės elektrinės.

Renkantis gaminančio vartotojo atsiskaitymo būdą, leidžiami rinktis iš šių atsiskaitymo planų:

  Atsiskaitymo būdas Mokama už Kaina su PVM
I Atsiskaitymas už atgautą energiją kilovatvalandėmis Už patiektos į tinklą ir vėliau atgautos elektros energijos kilovatvalandę (kWh) 0,04477 Eur/kWh
II Atsiskaitymas už elektrinės instaliuotą galią Už instaliuotą elektrinės generuojamos galios kilovatą (kW) 2,5168 Eur/kW/mėn
III Atsiskaitymas mišriu būdu Atsiskaitymas mišriu būdu, t.y. už patiektos į elektros tinklus ir vėliau atgautos elektros energijos kilovatvalandę (kWh) ir už instaliuotą elektrinės generuojamos galios kilovatą (kW)

0,02299 Eur/kWh
1,2584 Eur/kW/mėn

IV Atsiskaitymas „atiduodant“ kilovatvalandes Atsiskaitymas kilovatvalandėmis: nustatytas procentas nuo patiektos į tinklus energijos kiekio (kWh) paliekamas operatoriui už naudojimosi tinklais paslaugas klientas galės neatlygintinai atgauti nustatytą procentą nuo savo pagaminto ir patiekto į tinklą kiekio 33%
(gaminančiam vartotojui lieka 67%)

Nežinantiems kurį planą pasirinkti

Pirmasiais metais daugumai labai sunku įvertinti iš karto suvartojamos elektros kiekį, todėl saugiausias būdas yra pirmiesiems metams likti prie automatiškai Jums parinkto I plano (už atgautą kilovatvalandę). 

Po metų, sulyginę ESO apskaitos ir keitiklio gamybos metinius rodmenis, galėsite geriau įvertinti atiduodamos ir iš karto suvartojamos elektros kiekį, bei pasirinkti tinkamiausią planą, jeigu to reikės.

Atkreipiame dėmesį, jog I būdas labiausiai tinka tuo atveju, jeigu elektrinės galia atitinka elektros suvartojimą, o nėra pastatyta gerokai galingesnė (20-30% ir daugiau), negu planuojamas elektros suvartojimas.

Apačioje rasite skaičiavimo pavyzdį, kodėl būtent I planas daugeliui tinka labiausiai.

Skaičiavimo pavyzdys

Suskaičiuokime, koks scenarijus tinka labiausiai, kuomet neatiduodant į tinklą planuojama 25% elektros suvartoti iš karto (toks yra daugumas namų ūkių momentinio suvartojimo vidurkis, remiantis mūsų klientų patirtimi ir elektros suvartojimo dinamika). 

Imkime 10 kW saulės elektrinę įsirengusio gaminančio vartotojo pavyzdį. Tokia saulės elektrinė, įrengta optimalia kryptimi ir kampu Lietuvoje pagamintų apie 9000 kWh elektros energijos per metus. 

Taigi namų ūkis vidutiniškai iš karto suvartos 25% ir daugiau (2250 kWh) elektros energijos, o į tinklą atiduos 6750 kWh. 

Atsiskaitymo būdas I. Atsiskaitymas už atgautą energiją kilovatvalandėmis. 

Šiuo atveju per metus bus sumokama 6750*0,04477 = 302,19 eurų pasaugojimo mokesčio

Atsiskaitymo būdas II. Atsiskaitymas už elektrinės instaliuotą galią. 

Šiuo atveju per metus bus sumokama (10*2,5168)*12 mėn = 302,02 Eur

Atsiskaitymo būdas III. Atsiskaitymas mišriu būdu. 

Šiuo atveju per metus bus sumokama (6750*0,02299)+(10*1,2584*12)= 306,19 Eur 

Atsiskaitymo būdas IV. Atsiskaitymas “atiduodant” kilovatvalandes. 

Šiuo atveju traktuojame, kad dėl „atiduodamos“ elektros bus elektros energijos trūkumas ir ją reikės pirkti už rinkos kainą. 

ESO „atiduodam“ – 2970 kWh, kuriuos vėliau nusiperkame iš rinkos (imkime rinkos kainą 0,2 Eur/kWh).

Taigi 2970*0,2= 594 Eur 

Apibendrinimas

  • Didžiajai daugumai saulės elektrines įsirengiančių namų, kurie nežino kokį kiekį elektros planuoja suvartoti iš karto, pirmaisiais metais saugiausia likti prie Jums automatiškai parinkto I atsiskaitymo būdo.
  • Visais atvejais, po pirmų saulės elektrinės eksploatacijos metų verta sulyginti ESO išmaniosios apskaitos ir keitiklio pagamintos elektros rodmenis ir pasikeisti planą atitinkamai.
  • Atsiskaitymas „atiduodant“ kilovatvalandes gali būti racionalus pasirinkimas pereinamuoju laikotarpiu tiems, kurie netolimoje ateityje (1-2 metų perspektyvoje) planuoja ženklų elektros sąnaudų augimą (pavyzdžiui elektromobilio pirkimą, šildymo keitimą į šilumos siurblį, elektrinės pirties įrengimą ir pan). Tokiu atveju įsirengti galingesnę elektrinę iš karto bus racionaliau, negu po kelių metų pildyti elektrinę papildomu galingumu.

Savo saulės elektrinės rekomenduojamą galingumą, naudas ir kainą per 1 minutę galite sužinoti pasinaudoję mūsų skaičuokle.

Kiek kainuos įsidiegti saulės elektrinę?

Sumažinkite elektros sąskaitą iki 80% su saulės energijos sistema – per 60 sekundžių išsiaiskinkite ar saulės jegainė jums tiks.

Sužinokite kainą per 1 min.

Prisijunkite prie mūsų naujienlaiškio

Pirmas gaukite straipsnius iš informatyviausio atsinaujinančios energijos naujienlaiškio Lietuvoje.

Registracija sėkminga

Gaukite pasiūlymą

close

    Užpildant šią formą, jūs sutinkate su mūsų privatumo politika.