fbpx
← Atgal

Kokį tarifo ir pasinaudojimo tinklais planą rinktis įsirengiant saulės elektrinę?

Kokį tarifo ir pasinaudojimo tinklais planą rinktis įsirengiant saulės elektrinę?
Energija Man
Energija Man gaminanciu vartotoju atsiskaitymo budai

Įsirengus saulės elektrinę ir tapus gaminančiu vartotoju,  Jums taip pat automatiškai bus parinktas I atsiskaitymo už atgautą iš tinklo elektrą būdas. Tai reiškia, kad mokėsite nustatytą ir kiekvienais metais peržiūrimą tarifą už kiekvieną atgautą kilovatvalandę. Šiuo metu (2023 metais) šis tarifas yra 0,05929 Eur/kWh su PVM. 

Nuo 2023 metų Sausio 1 dienos atsiradus pasikeitimų planuose ir jų kainodaroje, kiekvienam verta įsivertinti, ar šis planas Jums yra palankiausias, ar verta apsvarstyti kitus atsiskaitymo būdus. Mūsų skaičiavimu, nuo 2023 metų šis (I) planas didžiajai daugumai nėra pats palankiausias ir vertėtų apsvarstyti apie III plano – t.y. atsiskaitymas kilovatvalandėmis kiekiu pagal procentus. Turint abejonių, visada verta viską dar kartą apsiskaičiuoti pačiam pagal apačioje pateiktą logiką. 

Planą pasikeisti galite susiekę su ESO numeriu 1852 arba ESO savitarnoje

Atsiskaitymo planai

Kiek rodo įrengtų saulės elektrinių praktika Lietuvoje ir pasaulyje, statistiškai saulės elektrinę įsirengę namų ūkiai iš karto suvartoja apie 20-40% saulės elektrinėje pagamintos elektros energijos, o likusius 60-80% atiduoda “pasaugoti” į tinklą. Taip yra todėl, kad didžioji dalis elektros energijos pagaminama saulėtu dienos metu, kuomet žmonės dažnai būna darbe, o ir esant namie elektros prietaisai nėra naudojami intensyviai. 

Taip pat Lietuvoje dažniausiai statomos visą arba beveik visą (80% ir daugiau) elektros poreikį padengiančios saulės elektrinės.

Nuo 2023 m. Sausio 1 d. renkantis gaminančio vartotojo atsiskaitymo būdą, leidžiami rinktis iš šių atsiskaitymo planų:

  Atsiskaitymo būdas Mokama už Kaina su PVM
I Atsiskaitymas už atgautą energiją kilovatvalandėmis Už patiektos į tinklą ir vėliau atgautos elektros energijos kilovatvalandę (kWh)

0,05929 Eur/kWh

II Atsiskaitymas už leistiną generuoti elektrinės galią Už elektrines leistinos generuoti galios kilovatą (kW) 3,9446 Eur/kW/mėn
III Atsiskaitymas kilovatvalandėmis kiekiu pagal procentus

Atsiskaitymas kilovatvalandėmis: nustatytas procentas nuo patiektos į tinklus energijos kiekio (kWh) paliekamas operatoriui už naudojimosi tinklais paslaugas.

Klientas galės neatlygintinai atgauti nustatytą procentą nuo savo pagaminto ir patiekto į tinklą energijos kiekio.

12% 
       

Nežinantiems kurį planą pasirinkti

Pirmasiais metais daugumai labai sunku įvertinti iš karto suvartojamos elektros kiekį, todėl saugiausias būdas yra pirmiesiems metams pasirinkti III-ąjį planą (Atsiskaitymas kilovatvalandėmis kiekiu pagal procentus).

Po metų, sulyginę ESO apskaitos ir keitiklio gamybos metinius rodmenis, galėsite geriau įvertinti atiduodamos ir iš karto suvartojamos elektros kiekį, bei pasirinkti tinkamiausią planą, jeigu to reikės.

Apačioje rasite skaičiavimo pavyzdį, kodėl būtent III planas daugeliui tinka labiausiai.

Skaičiavimo pavyzdys

Suskaičiuokime, koks scenarijus tinka labiausiai, kuomet neatiduodant į tinklą planuojama 25% elektros suvartoti iš karto (toks yra daugumas namų ūkių momentinio suvartojimo vidurkis, remiantis mūsų klientų patirtimi ir elektros suvartojimo dinamika). 

Imkime 10 kW saulės elektrinę įsirengusio gaminančio vartotojo pavyzdį. Tokia saulės elektrinė, įrengta optimalia kryptimi ir kampu Lietuvoje pagamintų apie 9000 kWh elektros energijos per metus. 

Taigi namų ūkis vidutiniškai iš karto suvartos 25% ir daugiau (2250 kWh) elektros energijos, o į tinklą atiduos 6750 kWh. 

Atsiskaitymo būdas I. Atsiskaitymas už atgautą energiją kilovatvalandėmis. 

Šiuo atveju per metus bus sumokama 6750*0,05929 = 400,21 Eur. pasaugojimo mokesčio

Atsiskaitymo būdas II. Už elektrines leistinos generuoti galios kilovatą (kW)

Šiuo atveju per metus bus sumokama (10*3,9446)*12 mėn = 473,352 Eur

Atsiskaitymo būdas III. Atsiskaitymas “atiduodant” kilovatvalandes. 

Šiuo atveju traktuojame, kad dėl „atiduodamos“ elektros bus elektros energijos trūkumas ir ją reikės pirkti už rinkos kainą. Rinkos kainos vertę apskaičiuojame pagal visuomeninio tiekimo kainą po subsidijos – 0,28 Eur/kWh. Tokia kaina galioja ir daugeliui buitinių vartotojų pasirinkusių nepriklausomo tiekėjo planus. 

ESO „atiduodam“  12% nuo perduoto į tinklą kiekio – 810 kWh, kuriuos vėliau nusiperkame iš rinkos (imkime rinkos kainą 0,28 Eur/kWh).

Taigi 810*0,28= 226,8 Eur 

Net ir skaičiuojant gerokai didesnę kilovatvalandės kainą, šis planas vis tiek apsimoka labiausiai. 

Apibendrinimas

  • Didžiajai daugumai saulės elektrines įsirengiančių namų, kurie nežino kokį kiekį elektros planuoja suvartoti iš karto, pirmaisiais metais saugiausia planą pasikeisti į III atsiskaitymo būdą – Atsiskaitymą kilovatvalandėmis nustatytu procentu nuo patiektos į tinklus energijos kiekio (kWh).
  • Visais atvejais, po pirmų saulės elektrinės eksploatacijos metų verta sulyginti ESO išmaniosios apskaitos ir keitiklio pagamintos elektros rodmenis ir pasikeisti planą atitinkamai.

Savo saulės elektrinės rekomenduojamą galingumą, naudas ir kainą per 1 minutę galite sužinoti pasinaudoję mūsų skaičuokle.

Kiek kainuos įsidiegti saulės elektrinę?

Sumažinkite elektros sąskaitą iki 80% su saulės energijos sistema – per 60 sekundžių išsiaiskinkite ar saulės jegainė jums tiks.

Sužinokite kainą per 1 min.

Prisijunkite prie mūsų naujienlaiškio

Pirmas gaukite straipsnius iš informatyviausio atsinaujinančios energijos naujienlaiškio Lietuvoje.

Registracija sėkminga

Gaukite pasiūlymą

close

    Užpildant šią formą, jūs sutinkate su mūsų privatumo politika.