fbpx
← Atgal

Saulės elektrinės priežiūra ir stebėjimas (monitoringas)

Saulės elektrinės priežiūra ir stebėjimas (monitoringas)
Energija Man
Saules elektrines prieziura ir stebejimas monitoringas

Saulės elektrinė sumontuota, priduota, ESO dvipusės apskaitos skaitiklis įrengtas, elektrinė gamina elektrą. O kas toliau? Pasidalinsime praktine informacija apie saulės elektrinės priežiūrą ir stebėjimą.

Pirmiausia sveikinam tapus vienu iš sparčiai auganačios gaminančių vartotojų Lietuvoje bendruomenės narių, kurių jau yra virš 10000 ir kurie visą ar didžiąją dalį savo elektros energijos nuo šiol gamins patys. 

Gera žinia yra ta, jog saulės elektrinės priežiūra yra itin paprasta. Apie tai toliau.

Saulės elektrinės inverterio (įtampos keitiklio) monitoringas

Prie absoliučios daugumos įtampos keitiklių monitoringo sistemų galima prisijungti dviem būdais. Pirmas būdas yra jungtis tiesiogiai prie keitiklio, o antrasis – per interneto ryšį (su sąlygą kad keitiklis prijungtas prie Jūsų namų tinklo Wifi ryšio ir siunčia duomenis). 

Dauguma įtampos keitiklių gamintojų suteikia galimybę elektrinės darbą stebėti tiek mobiliojoje programėlėje, tiek per prisijungimo nuorodą norint darbą stebėti pavyzdžiui kompiuteryje. Paprašykite saulės elektrinę įrengusio rangovo abiejų alternatyvų. 

Įtampos keitiklio monitoringo sistemoje rasite pagrindinius duomenis, tokius kaip momentinė generuojama galia (dažniausiai informacija siunčiama su 10-15 minučių atsilikimu), pagamintas elektros energijos kiekis tam tikrą valandą, dieną, mėnesį, ketvirtį ar metus, saulės modulių grandinės įtampa, tinklo įtampa, keitiklio sutrikimų (klaidų) istorija ir kt. 

Tiems, kurie neturi laiko, galimybių ar noro jungtis prie monitoringo sistemos užtenka periodiškai (kas keletą savaičių) stebėti įtampos keitiklio indikatoriaus lemputes arba LCD ekraną. Įdiegus elektrinę pastebėjote, kad indikatoriaus lemputės dažniausiai dega/mirksi žalia spalva. Jei indikatoriaus lempučių spalva pasikeitė arba jos nedega apskritai, verta patikrinti to priežastis ir imtis veiksmų. Vienas iš papračiausių yra keitiklio perkrovimas. Jeigu perkrovimas nepadeda, susisiekite su saulės elektrinę įrengusiu rangovu. 

Atkreipiame dėmesį, kad be papildomo matavimo prietaiso absoliuti dauguma keitiklių negali matuoti, kokį elektros kiekį suvartojate iš karto, o kokį atiduodate į tinklą, nepaisant to, jog monitoringo sistemoje gali susidaryti toks įspūdis. 

Vidiniam vartojimui (suvartotą iš karto karto) elektros kiekį galėsite nustatyti su papildomai įrengtu matavimo prietaisu (išmaniuoju skaitikliu namo tinkle). Taip pat vidinį vartojimą galite nustatyti lygindami keitiklio monitoringo ir ESO įrengto dvipusės apskaitos skaitiklio duomenis. Ty iš viso keitiklio monitoringo sistemoje per tam tikrą laikotarpį pagaminto elektros kiekio atėmę per analogišką laikotarpį ESO išmaniosios apskaitos užfiksuotą į tinklą atiduotą elektros energijos kiekį. Jį galite rasti prisijungę prie ESO savitarnos svetainės.

Dvipusės apskaitos skaitiklio ir ESO duomenų stebėjimas 

Dvipusės apskaitos prietaiso nauda yra ne tik ta, jog jis yra nuotolinio nuskaitymo ir Jums daugiau nebereikės nurašyti skaitiklio rodmenų. ESO skaitiklio duomenų stebėjimas taip pat suteiks Jums galimybę stebėti tiek suvartotos, tiek iš saulės elektrinės į tinklą atiduotos elektros kiekį. Taip pat galėsite nustatyti kokį kiekį elektros suvartojate iš karto, o kokį atiduodate į tinklą. 20-40% skirtumas tarp įtampos keitiklio pateikiamų duomenų monitoringo sistemoje ir dvipusio skaitiklio užfiksuotų duomenų dažnai yra normalus. 

Duomenis galėsite stebėti prisijungę prie savo ESO savitarnos paskyros. 

Jeigu turite kelis elektros vartojimo objektus, objektų sąraše pasirinkite obejektą, kuris turi įrengtą saulės elektrinę. Tuomet kairėje pusėje spauskite “Suvartojimo istorija”. 

Čia galėsite matyti ir analizuoti ESO apskaitos informaciją, ty kiek elektros suvartojote, kiek atidavėte į tinklą. Informaciją galėsite vertinti įvariais pjūviais – rinktis metinius, mėnesinius, valandinius duomenis, pasirinkti ir analizuoti tik suvartotą arba tik atiduotą į tinklą elektros kiekį ir pan. 

Be ESO savitarnos duoemenis taip pat galėsite matyti stebėtami skaitiklio parodymus. 

Skaitiklis nuolat persijungdamas automatiškai rodys Jums dviejų tipų duomenis – Jūsų suvartotos elektros ir atiduotos į tinklą elektros kiekius. 

Skaitliuko nuskaitymas ir rodmenys: 

2.8.0 – į tinklą pateiktų kilovatvalandžių skaičius.

1.8.2 – Iš tinklo paimtų, ty suvartotų kilovatvalandžių skaičius.

Kaip ir minėta, neatitikimas tarp skaitiklio rodmenų (į tinklą atiduotos elektros) ir Jūsų įtampos keitiklio monitoringo sistemos rodomos informacijos yra normalus. Pagaminta elektra pirmiausia keliauja Jūsų namų elektros poreikiams patenkinti, o į tinklą patenka tik iš karto nesuvartota elektra. 

Saulės modulių valymas nuo paviršiaus nešvarumų

Geriausia žinia yra ta, jog dažniausiai saulės moduliai nereikalauja jokios papildomos priežiūros. Lietuvoje turime pakankamą kritulių kiekį, kad paviršinius nešvarumus nuplautų lietus ir sniegas. Jeigu Jūsų namo stogo kampas mažesnis negu 10 laipsnių, galite pastebėti, jog per tam tikrą laiką (3-5 metus) susidaro nenusivalantis nešvarumų sluoksnis (dulkės, žiedadulkės ir kt). Tokiu atveju rekomenduojame kreiptis į specializuotą įmonę, kuri gali padėti tokius nešvarumus nuplauti. 

Jeigu visgi norite nešvarumus nuplauti patys, išjunkite srovės keitiklį ir srovės keitikliui skirtą automatą. Nešvarumus nuvalyti galite nestipria vandens srove (aplinkos temperatūros vandeniu) ir minkštu valymui skirtu pluoštu. Saulės modulių paviršius padengtas specialia antireflekcine danga, todėl nenaudokite kietą paviršių turinčių šluotų, plastikinių automobilių stiklų valiklių, cheminių medžiagų, per karšto ar per šalto (ty nuo aplinkos temperatūros ženkliai besiskiriančio) vandens. Valydami jokiais būdais nevaikščiokite modulių paviršiumi, nesiremkite į modulio saulės elementų zoną. Mechaninis spaudimas gali sukelti nematomus mikroįtrūkimus, kurie gali turėti poveikį tolimesniam saulės elektrinės darbui. Mechaniniai pažeidimai taip pat yra laikomi ne garantiniais ir jiems negalioja standartinės modulių garantinės sąlygos.

Saulės modulių valymas nuo sniego

Daugumos saulės elektrinių įrengtų ant stogo žiemos metu nuo sniego valyti nerekomenduojame. Pirmiausia, net ir nuvalius saulės modulius nuo sniego nauda bus minimali (tamsiaisiais mėnesiais saulės elektrinės generacija dažnai yra nedidelė). Taip pat žiemos metu pats valymo procesas yra gerokai sudėtingesnis ypač ant aukštų, stačių stogų. Moduliai dažnai būna ne tik apsnigę, bet ir apledėję, todėl naudojant šluotas ar šiurkštesnį paviršių turinčius valytuvus gali būti pažeista antireflekcinė modulio danga.

Dauguma modulių ir modulių tvirtinimo sistemų yra sertifikuotos atlaikyti virš 200 kg/m2 vėjo ir virš 500 kg/m2 sniego apkrovas, todėl net ir didelio sniego sluoksnio baimintis nereikia. Čia reiktų dar kartą pabrėžti, kad tas galioja tik vėjo ir sniego apkrovoms. Ant modulių paviršiaus vaikščioti ar remtis į elementų plotą yra griežtai draudžiama didžiosios dalies gamintojų, nes tokios dinaminės apkrovos į mažą modulio plotą gali pažeisti viduje esančius fotovoltinius elementus.

Jeigu elektrinė įrengta ant žemės arba ant stogo patekimas labai paprastas, modulių dangos nepadengęs ledas, sniegą galima nuvalyti su minkštą antgalį turinčiu sniego valytuvu.

Stebėkite aplinkos pokyčius

Diegiant saulės elektrinę, visada įvertinamas šešėliavimo poveikis. Todėl saulės modulių išdėliojimo projektas dažniausiai parenkamas toks, kuris “apeitų” galimus šešėlius ir minimizuotų jų poveikį. Taigi jeigu atsirado papildomas kaminas, ventiliacinis vamzdis, greta užaugo medis, kuris montuojant saulės elektrinę buvo neaukštas, įvertinkite ar tokie pasikeitimai nesukels papildomų šešėlių. 

Šešėliai gali turėti ryškų neigiamą poveikį Jūsų saulės elektrinės elektros gamybai. Gera žinia yra ta, kad beveik visais atvejais galima surasti papildomą išeitį – pavyzdžiui papildomai sudėti optimizatorius ant tų modulių, kurie bus veikiami šešėlio, netgi ir nekeičiant esamo įtampos keitiklio.

Apibendrinimas

  • Periodiškai (kas keletą savaičių) stebėkite saulės elektrinės darbą monitoringo sistemoje arba stebėkite indikacines įtampos keitiklio lemputes.
  • Keitiklio indikatoriaus lemputėms degant ar mirksint kita nei įprasta spalva (geltona, raudona, oranžinė ir pan) pabandykite keitiklį išjungti ir vėl įjungti. Situacijai nepasikeitus, susisiekite su mumis. 
  • Modulių valymas nuo nešvarumų ir sniego nėra būtinas, ypač ant statesnių stogų (pasvirusių daugiau negu 10 laipsnių).
  • Planuodami atlikti bet kokius darbus ant stogo netoli modulių ar nuo saulės elektrinės esančių laidų, visada išjunkite saulės elektrinę (tiek įtampos keitiklį, tiek keitiklio automatą). 
  • Ant modulių paviršiaus negalima vaikščioti ar į juos remtis. Mechaniniai pažeidimai gali būti nematomi plika akimi, bet vis tiek įtakoti elektrinės darbą. 
  • Pagrindinis gerai veikiančios saulės elektrinės indikatorius – mėnesinė/metinė elektros gamyba. Esant ženkliems metinės gamybos nuokrypiams (20-30%) galima pradėti gilintis į to priežastis. 

Kiek kainuos įsidiegti saulės elektrinę?

Sumažinkite elektros sąskaitą iki 80% su saulės energijos sistema – per 60 sekundžių išsiaiskinkite ar saulės jegainė jums tiks.

Sužinokite kainą per 1 min.

Prisijunkite prie mūsų naujienlaiškio

Pirmas gaukite straipsnius iš informatyviausio atsinaujinančios energijos naujienlaiškio Lietuvoje.

Registracija sėkminga

Gaukite pasiūlymą

close

    Užpildant šią formą, jūs sutinkate su mūsų privatumo politika.