fbpx
← Atgal

Saulės moduliai. Kaip tinkamai pasirinkti?

Saulės moduliai. Kaip tinkamai pasirinkti?
Energija Man

Galbūt jau apsisprendėte įsirengti saulės elektrinę, įvertinęs jos atsipirkimą ir kainą. Vienas iš pirmųjų tolimesnių apsisprendimų, kurį padarysite yra saulės elektrinės komponentų pasirinkimas. Du pagrindiniai komponentai, kurie sudaro ir didžiausią saulės elektrinės kainos dalį ir taip pat turi didžiausią įtaką saulės jėgainės veikimui yra fotovoltiniai saulės moduliai ir keitiklis (inverteris). 

Vien Lietuvoje siūlomi keliasdešimt skirtingų saulės modulių tipų iš beveik tokio paties skaičiaus gamintojų. Apačioje rasite esminius kriterijus, kuriais vadovaudamiesi galėsite atlikti argumentuotą sprendimą.

Monokristaliniai ar polikristaliniai moduliai?

Nepaisant to, kad saulės modulių technologijų buvo ir yra pačių įvairiausių, 95% pagaminamų ir pasaulyje naudojamų modulių yra kristalinio silicio (tiek monokristalinio, tiek multikristalinio silicio) saulės moduliai. Tai šiuo metu plačiausiai naudojama technologija. Nepaisant rinkoje dažnai girdimų deklaruojamų skirtumų monokristaliniai ir polikristaliniai moduliai iš esmės tarpusavyje skirasi savo išvaizda, efektyvumu išgaunamu iš to paties ploto ir kaina. 

Monokristaliniai saulės moduliai pasižymi tamsia tolygia saulės elementų ir tuo pačiu modulio išvaizda, aukštesniu efektyvumu išgaunamu iš to paties ploto, ir šiek tiek aukštesne kaina. 

Polikristaliniai saulės moduliai tuo tarpu turi šviesesnę mėlyną spalvą, jų efektyvumas, lyginant su tų pačių išmatavimų monokristaliniais moduliais yra mažesnis, bet kaina už vatą taip pat yra atitinkamai mažesnė. 

Saules_moduliai_monokristaliniai_multikristaliniai

Taigi, norintiems iš savo riboto stogo ploto išgauti kuo didesnę saulės elektrinės galią, taip pat norintiems solidesnės saulės elektrinės išvaizdos, monokristaliniai moduliai bus pirmasis pasirinkimas. Tačiau tiems, kurie neturi vietos ar stogo specifikos apribojimų ir saulės elektrinės išvaizda neturi svarbos, o kaina sudaro esminį pasirinkimo kriterijų, polikristaliniai moduliai irgi gali būti tinkamas pasirinkimas. 

Verta paminėti, kad iki šiol pasaulyje buvusi itin paplitusi polikristalinio silicio technologija, dėl kainos skirtumo mažėjimo ir technologinės pažangos, kasmet vis didesnę rinkos dalį užleidžia monokristalinio silicio technologijai.

Saulės moduliai ir jų efektyvumas

Daugelis klaidingai mano, jog efektyvesnius modulius turinti saulės elektrinė pagamins daugiau elektros, negu tokios pačios instaliuotos galios žemesnio efektyvumo modulius turinti saulės elektrinė. Trumpai tariant 10 kW instaliuotos galios saulės elektrinė, kurios modulių efektyvumas yra 16%, pagamins iš esmės tokį patį elektros kiekį, kaip ir 10 kW galios saulės elektrinė turinti 18% modulių efektyvumą.  Didžiausias skirtumas tarp šių dviejų elektrinių bus modulių skaičius ir užimamas stogo plotas. Paprastai kalbant, žemesnio efektyvumo moduliai generuos labai panašų elektros kiekį, tiesiog tokių modulių reikės daugiau. 

Aukščiausią efektyvumą turintys moduliai aktualiausi tiems, kurie turi ribotą naudingą stogo plotą ir siekia išgauti kuo didesnį kiekį energijos. Tiems, kurie tokių apribojimų neturi, o kaina išlieka prioritetas, gali rinktis žemesnio efektyvmo, pigesnius saulės modulius. 

Saulės modulio garantija

Labiausiai tikėtinas scenarijus, kad ir kokią saulės elektrinę pasirinktumėte yra jog ji elektrą jums gamins dešimtmečius. Tačiau tam tikrais atvejais pasitaiko saulės modulių veikimo sutrikimų. Tiesa jie yra labiau išimtis negu taisyklė. Būtent tam ir skirtos modulių garantijos.

Jos dažniausiai būna dviejų tipų – produkto (product) ir efektyvumo (performance) garantijos.  

Produkto garantija (product warranty) suteikiama modulio surinkimo metu naudojamoms medžiagoms ir darbui. Jeigu modulio veikimas sutriks dėl gamybos metu naudojamų medžiagų ar darbo, tokiu atveju modulio gamintojas turi pakeisti modulį ar pašalinti defektą. 

Virš 70% didžiausių pasaulio fotovoltinių modulių gamintojų taiko 10-12 metų produkto garantiją. Tai rinkoje paplitęs standartas. Tačiau yra įmonių siūlančių ir ilgesnes – 20, 25, kartais 30 metų garantijas. Garantijos terminas nereiškia, kad trumpesnę garantiją turintis modulis tarnaus trumpiau, o labiau indikuoja, kuriam laikotarpiui modulio gamintojas papildomai “apdraudžia” modulį nuo veikimo sutrikimų. Tiesa toks draudimas dažnai atitinkamai įtakoja ir galutinę modulio kainą. Apačioje galite rasti keleto modulių gamintojų deklaruojamas produkto garantijas (pagal portalo Energysage duomenis):

Modulio gamintojasProdukto garantija
Canadian Solar10 metų
CentroSolar10 metų
CertainTeed Solar10 metų
China Sunergy10 metų
ET Solar10 metų
GCL10 metų
Grape Solar10 metų
Hansol10 metų
Heliene10 metų
Hyundai10 metų
Jinko Solar10 metų
Kyocera10 metų
LONGi Solar10 metų
Mitsubishi Electric10 metų
Neo Solar Power10 metų
REC Solar10 metų
ReneSola10 metų
Renogy Solar10 metų
S-Energy10 metų
Seraphim10 metų
Talesun10 metų
Trina Solar10 metų
Trina Solar Energy10 metų
RGS Energy11 metų
Amerisolar12 metų
Phono Solar12 metų
Silfab12 metų
Upsolar12 metų
Sharp15 metų
Winaico15 metų
LG25 metai
SunPower25 metai

Efektyvumo garantija (performance warranty) suteikiama saulės modulio efektyvumo mažėjimui. Ji rodo, kokiu efektyvumu gamintojas garantuoja, jog modulis veiks po tam tikro laiko tarpo. Dažniausiai naudojamas 20-25 metų laikotarpis ir deklaruojama, jog moduliai veiks bent 80% pirminio savo pajėgumo. Pavyzdžiui 320 W modulis po 25 metų išlaikys bent 256 W galingumą. 

Nors tokios garantijos dažnai ir atrodo neįtikėtinai, tačiau kaip rodo šie nuo 1984 ir 1985 metų veikiančių saulės elektrinių pavyzdžiai, dažnai saulės komponentų veikimas pranoksta netgi pirminius lūkesčius ir deklaruojamą planuojamą efektyvumą.   

Saulės moduliai ir jų išvaizda

Turint omenyje tai, kad dažnu atveju fotovoltiniai saulės moduliai montuojami ant stogo, dažnai yra gerai matomoje vietoje, o jų tarnavimo laikas siekia kelias dešimtis metų, modulių išvaizda pasirenkant taip pat nėra paskutinėje vietoje. Jau minėjome, kad monokristaliniai moduliai, dėl savo tolygios tamsios spalvos yra solidesnės išvaizdos. Dažnas modulių gamintojas siūlo ir monokristalinius modulius su juodu rėmu, o kartais ir juodai padengtais saulės elementų kontaktais. Šios savybės papildomai suteikia privalumų modulio išvaizdai, bet dėl to moduliai gali būti 5-10% brangesni, taip pat dėl juodos išvaizdos tokio tipo moduliai turi šiek tiek mažesnę galią negu tokio pat tipo moduliai naudojantys baltą plėvelę (backsheet). Be abejo modulio ir elektrinės išvaizda yra subjektyvus dalykas ir nebūtinai tai kas gražu vieniems, gali patikti ir kitiems.

Saules_moduliai_saules_elektrine

Kiti skirtumai

Egzistuoja ir papildomų skirtumų, tokie kaip moduliai su pjaustytais saulės elementais, skirtingais temperatūros koeficientas ir kitais modulių duomenų lapuose nurodytais parametrais, tačiau iš esmės įvertinus modulio galingumą, kainą, išvaizdą ir garantijas jūs susidarysite pakankamai gerą esminį vaizdą. Kaip ir minėjome, didžiausia tikimybė, kad įrengta saulės elektrinė jums tarnaus itin ilgą laiką, nekels jokių didesnių problemų ir leis džiaugtis mažesnėmis išlaidomis už elektrą. 

Kiek kainuos įsidiegti saulės elektrinę?

Sumažinkite elektros sąskaitą iki 80% su saulės energijos sistema – per 60 sekundžių išsiaiskinkite ar saulės jegainė jums tiks.

Sužinokite kainą per 1 min.

Prisijunkite prie mūsų naujienlaiškio

Pirmas gaukite straipsnius iš informatyviausio atsinaujinančios energijos naujienlaiškio Lietuvoje.

Registracija sėkminga

Gaukite pasiūlymą

close
Užpildant šią formą, jūs sutinkate su mūsų privatumo politika.