fbpx
← Atgal

Saulės elektrinės įrengimas. 8 žingsniai nuo ko pradėti.

Saulės elektrinės įrengimas. 8 žingsniai nuo ko pradėti.
Energija Man
Saules elektrines irengimas

2023-ieji buvo dar vieni rekordiniai metai saulės energetikai Lietuvoje. Per praėjusius metus buvo įrengta daugiau negu 30 tūkst. saulės elektrinių. Jeigu apie saulės elektrinę svarstote ir Jūs, apačioje rasite 8 paprastus žingsnius, nuo ko viską pradėti. 

1. Gyvenate bute ar name

Jeigu gyvenate bute arba stogo šlaitas yra labai nepalankus (per mažas plotas, nukreiptas į šiaurinę pusę ir pan.), pagrindinė alternatyva yra nutolusios saulės elektrinės. Jeigu gyvenate name ir turite tinkama kryptimi nukreiptą stogo plotą, tuomet geriausia alternatyva yra saulės elektrinės įrengimas ant Jūsų namo stogo. Įsirengus elektrinę ant namo stogo Jūs galėsite kontroliuoti, kiek elektros atiduosite į tinklą tiek keisdami savo elektros vartojimo įpročius (pavyzdžiui įjungiant skalbyklę, džiovyklę ar indaplovę saulėtu metu), tiek ir su energijos kaupiklio (baterijos) pagalba ir tokiu būdu sumažinti mokamą pasaugojimo mokestį. Taip pat nuosavos saulės elektrinės priežiūros kaštai, lyginant su nutolusia elektrine, yra gerokai mažesni. 

2. Kiek elektros energijos suvartojate per mėnesį

Didžiausią sutaupymą ir saulės elektrinės naudą gauna didesnį elektros suvartojimą turintys namų ūkiai. Ypač kuomet saulės elektrinės įrengimas yra planuojamas ant pastato stogo, nes įrengiant didesnę saulės elektrinę, jos kaina už įrengtąjį kilovatą mažėja. Didesnį sutaupymą gaus 300 kWh ir daugiau elektros per mėnesį suvartojantys arba planuojantys suvartoti namų ūkiai (sumokantys 30 EUR per mėnesį ir daugiau už elektros energiją). Suvartojantiems mažiau elektros, verta svarstyti apie nutolusią elektrinę. Jeigu nežinote savo elektros suvartojimo, informaciją galite pasitikslinti paskambinę savo nepriklausomam energijos tiekėjui arba tiesiog įvertinę savo mokamas elektros energijos sąskaitas. Užtenka žinoti bent apytikslį suvartojimą ir daugelis saulės elektrines įrengiančių rangovų Lietuvoje Jums galės patarti apie tinkamą saulės elektrinės galingumą. 

3. Koks yra jūsų elektros įvadas (kW). Taip pat įvadas vienfazis ar trifazis?

Vienfazį elektros įvadą turintys klientai gali įsirengti iki 3,6 kW saulės elektrinę. Trifazį elektros įvadą turinčių klientų saulės elektrinės įvadas yra apribotas įvado galia. Jeigu jūsų trifazio įvado galia yra 5 kW, vadinasi ir didžiausias saulės elektrinės galingumas galės būti 5 kW. Jeigu nežinote, šią informaciją galite sužinoti iš ESO, paskambinę telefonu 1852.

4. Saulės elektrinės galingumas

Žinodami viršuje išvardintą informaciją, savo apytikslį saulės elektrinės galingumą galite paskaičiuoti pakankamai nesudėtingai. Metinį elektros suvartojimą padalinę iš 1000. Pavyzdžiui, jeigu jūsų elektros suvartojimas per metus yra 6000 kWh, tuomet preliminarus rekomenduojamas saulės elektrinės dydis galėtų būti: 6000/1000 = 6 kW. Rekomenduojamas galingumas gali šiek tiek keistis (apie 5-10%), priklausomai nuo jūsų stogo krypties ir kampo specifikos. Pasinaudoję šia skaičiuokle galėsite lengvai įvertinti tiek saulės elektrinės dydį, tiek jos suteikiamas naudas, tiek iš karto gauti atsakymą kiek apytiksliai tokia saulės jėgainė gali kainuoti.

5. Saulės elektrinės kryptis ir reikiamas plotas

Įsirengiant saulės elektrinę ant namo stogo, verta atsižvelgti ar turite pakankamą stogo plotą. Ant šlaitinio namo stogo vienam kilovatui (kW) įrengti Jums preliminariai gali reikėti apie 5-6 kvadratinių metrų stogo ploto, kuris nukreiptas į pietus, pietryčius, pietvakarius, rytus arba vakarus. Taigi, pvz 10 kW saulės elektrinei įrengti jums gali reikėti 50-60 kvadratinių metrų šlaitinio stogo ploto. Kuomet saulės elektrinė įrengiama ant plokščio stogo, reikalingas stogo plotas gali sudaryti apie 8-9 kvadratinius metrus vienam įrengtam kilovatui (kW). Saulės elektrinę įrengiant ant žemės Jums prireiks apie 60-70 kv. metrų žemės ploto.

Efektyviausia saulės elektrinės kryptis yra pietūs, o optimaliausias kampas Lietuvoje yra 33-35 laipsniai. Tokiu atveju vienas įrengtasis saulės elektrinės kilovatas Jums generuos apie 1000 kWh per metus. Jeigu saulės elektrinė bus nukreipta į pietvakarius ar pietryčius, elektrinės efektyvumas sieks apie 95-96% (atitinkamai apie 950-960 kWh iš instaliuoto kilovato), o jeigu rytus ir/ar vakarus, efektyvumas atitinkamai bus apie 86-88% (860-880 kWh iš instaliuoti kilovato). Jeigu turite rytinį ir vakarinį stogo šlaitus, dažniausiai saulės elektrinės įrengimas vis tiek apsimoka, tiesiog jos atsipirkimas bus 1-2 metais ilgesnis.

Dažniausiai saulės elektrinę tinkamiausia įrengti ant namo stogo, tačiau tiems, kurių stogo plotas itin nepalankus – t.y. stačiu kampu orientuotas į šiaurę, šiaurės rytus ar šiaurės vakarus ar nemažą dienos laiko dalį yra dengiamas šešėlio, ar stogo ploto tiesiog neužtenka vertėtų pasvarstyti apie nutolusią saulės elektrinę arba saulės elektrinės įrengimą ant žemės. Saulės elektrinei įrengti gali būti tinkami ir nedidelio nuolydžio šiauriniai, šiaurės rytų ar vakarų šlaitai. Vertinant stogo tinkamumą visada galite pasikonsultuoti su mumis

Apačioje esančioje lentelėje galite rasti krypties ir kampo poveikį saulės elektrinės efektyvumui.

Saules_elektrines_irengimas_stogo_kryptis_ir_kampas_Energija_Man

 

6. Saulės elektrinės kaina

Lyginant su 2023 metais, 2024 metais saulės elektrinės atpigo 20-30%, daugiausiai dėl ženkliai atpigusių saulės modulių. Šiuo metu Saulės elektrinės kaina Lietuvoje vidutiniškai svyruoja nuo 550-800 Eur už įrengtąjį kilovatą, priklausomai nuo saulės elektrinės galingumo ir komplektacijos. Preliminarią Jums tinkančios saulės elektrinės kainą vos per minutę galite sužinoti ir mūsų skaičiuoklėje. Įvertinus saulės elektrinės kainą reikėtų susiplanuoti savo finansus, jeigu planuojama už saulės elektrinę atsiskaityti iš karto. Taip pat reiktų turėti omenyje, jog parama išmokama tik po saulės elektrinės įrengimo. Dažniausiai yra atsiskaitoma su rangovu, pasirašomas saulės elektrinės priėmimo-perdavimo aktas ir kreipiamasi į APVA paramos išmokai gauti, kuri Jūsų sąskaitą pasieks per maždaug 60 dienų.

Vidutines rinkoje esančias skirtingo galingumo saulės jėgainių kainas galite rasti apačioje. Be abejo šios kainos gali svyruoti ir būti mažesnės, jeigu pvz ieškoma ekonominio varianto komplektacijos (saulės modulių ir keitiklio) arba didesnės, jeigu saulės elektrinė įrengiama su optimizatoriais ir brangesniais saulės moduliais.

Saulės elektrinės galia (kW) Vidutinė kaina Lietuvoje be paramos  (EUR) Vidutinė kaina Lietuvoje su parama (EUR)
3 kW 2889 Eur 1920 Eur
4 kW 3596 Eur 2304 Eur
5 kW 4145 Eur 2530 Eur
6 kW 4838 Eur 2900 Eur
7 kW 5779 Eur 3418 Eur
8 kW 6268 Eur 3684 Eur
9 kW 6907 Eur 3500 Eur
10 kW 7100 Eur 3970 Eur
11 kW 7746 Eur 4516 Eur
12 kW 8349 Eur 5019 Eur
13 kW 9010 Eur 5680 Eur
14 kW 9431 Eur 6201 Eur
15 kW 9812 Eur 6582 Eur

 

7. Prisijungimo sąlygos prie skirstomojo tinklo

Jau žinodami, kokio galingumo saulės elektrinę planuojate įsirengti, dar iki paraiškos paramai užpildymo verta sužinoti, kokios Jūsų galimybės prisijungti prie ESO tinklo. Verta atkreipti dėmesį, kad prisijungimo sąlygos galioja 90 dienų, tačiau patvirtinus gautą prijungimo sutartį galiojimas prasitęs dar 270 dienų. Taigi net paprašę sąlygų dar gerokai iki paramos paskelbimo ar rangovo pasirinkimo Jūs turėsite pakankamai laiko tiek paramos paraiškai užpildyti, tiek elektrinei įsirengti. Techninių sąlygų prašymas yra mokamas (kainuoja apie 31 Eur). Verta pažymėti, kad dėl pasikeitusios tvarkos, įstatiminės bazės ir ESO tinklo pralaidumo šiuo metu ESO dažniausiai patvirtina sąlygas iki 10 kW. Užpildžius prašymą didesniam galingumui, didelė tikimybė, kad ESO tokią paraišką „grąžins“ taisymui. Atkreiptinas dėmesys, kad reikės nurodyti dvi galias – generatorių galia (modulių galia) ir atidavimo į tinklą galia (keitiklio maksimalus atiduodamas į tinklą galingumas). Norėdami įsirengi didesnį galingumą negu 10 kW, generatorių galią nurodykite didesnę (pvz 12 ar 13 kW), o atidavimo į tinklą galią – 10 kW. 

Techninių sąlygų prašymą galite užpildyti prisijungę prie ESO savitarnos. Užpildę visus laukus, per maždaug dvi savaites turėtumėte gauti ESO prisijungimo sąlygas. Didžiosios dalies prašančiųjų techninės sąlygos būna be jokių didesnių papildomų reikalavimų (apart gaminačio vartotojo sutarties pasirašymo ir kitų smulkmenų). Tačiau tam tikrais atvejais, jeigu tinklas Jūsų vietoje yra perkrautas, gali atsirasti reikalavimas investuoti į skirstomojo tinklo atnaujinimą. Dažniausiai tokiu atveju finansinis saulės elektrinės atsipirkimas ženkliai prailgėja ir nebeapsimoka.

8. Pasidomėkite parama

Paramą saulės elektrinei gauti yra nesudėtinga, o ją gauna dauguma besikreipiančių. Gavus paramą, kuri šiuo metu yra 323 Eur/kW, galima padengti apie 35-40% visos saulės elektrinės investicijos ir ženkliai sumažinti atsipirkimo laikotarpį (nuo 6-8 iki maždaug 4-6 metų). Kitas paramos kvietimo etapas saulės jėgainėms numatomas 2024 metų pradžioje.

Visą reikiamą papildomą informaciją apie paramą galite rasti šiame aprašyme. Paramą skelbia APVA.

Verta paminėti, kad ESO sąlygas verta užsakyti dar iki paramos paskelbimo, jeigu bent teoriškai svarstote apie saulės elektrinės įrengimą. Turėdami ESO sąlygas, saulės elektrinę galėsite įsirengti ir nesulaukę paramos, o paraišką užpildyti vos „atsidarius“ paramos kvietimui. 

 

Veiksmai atlikus visus žingsnius

Jeigu visus aštuonis žingsnius viršuje praeiti pavyko ir nusprendėte toliau judėti su saulės elektrinės įrengimu, tiek jau užpildę paramos prašymą, tiek ir neužpildę gali:

a) Pasirinkti įmonę, kuri atliks saulės elektrinės įrengimo darbus. Pasirinkus šį kelią, suteikus įgaliojimą tokiai įmonei, ji jums gali padėti sutvarkyti visus tarpinius veiksmus, tokius kaip užpildyti paramos paraišką, išimti išankstines prisijungimo sąlygas iš ESO, priduoti saulės elektrinę (elektrinę priduoti gali tik tam tikrą sertifikatą turintis asmuo ar įmonė), perduoti įrengtos elektrinės dokumentus APVA ir atlikti kitus reikiamus dokumentacijos darbus. 

b) Nepaisant to, kad absoliuti dauguma klientų pasitelkia specializuotas įmones, įrengti saulės elektrinę galima ir pačiam. Taip galima sutaupyti, tačiau tą patartina daryti tik gerai išmanantiems tiek įrengimo, tiek saulės elektrinės veikimo specifiką. Šiuo atveju visus susijusius veiksmus (tiek su ESO, tiek su saulės elektrinės pridavimu ir kt.) teks atlikti patiems.

Jeigu turėsite papildomų klausimų arba komentarų, galite visada kreiptis į Energija Man komandą.

Kiek kainuos įsidiegti saulės elektrinę?

Sumažinkite elektros sąskaitą iki 80% su saulės energijos sistema – per 60 sekundžių išsiaiskinkite ar saulės jegainė jums tiks.

Sužinokite kainą per 1 min.

Prisijunkite prie mūsų naujienlaiškio

Pirmas gaukite straipsnius iš informatyviausio atsinaujinančios energijos naujienlaiškio Lietuvoje.

Registracija sėkminga

Gaukite pasiūlymą

close

    Užpildant šią formą, jūs sutinkate su mūsų privatumo politika.