fbpx
← Atgal

Saulės elektrinės įrengimas. 8 žingsniai nuo ko pradėti.

Saulės elektrinės įrengimas. 8 žingsniai nuo ko pradėti.
Energija Man
Saules elektrines irengimas

2021-ieji buvo dar vieni rekordiniai metai saulės energetikai Lietuvoje. Per praėjusius metus buvo įrengta daugiau negu 5500 saulės elektriniųTurint omenyje, kad elektros energijos kaina kyla jau trečius metus, vis daugiau lietuvių domisi galimybėmis patiems kontroliuoti savo elektros energijos išlaidas ir saulės elektrinės įrengimas tampa viena iš pagrindinių alternatyvų. Iš jau įrengtų saulės elektrinių skaičiaus ir ESO pateikiamos techninių sąlygų išdavimo statistikos galime spręsti, kad 2022-ieji bus dar vieni rekordiniai metai saulės energetikai Lietuvoje ir saulės elektrinių bus įrengta 3-4 kartus daugiau negu 2021-aisiais.  Taigi nuo ko pradėti ir kokie pagrindiniai saulės elektrinės įrengimo etapai? Apačioje rasite 8 paprastus žingsnius.

1. Gyvenate bute ar name

Jeigu gyvenate bute arba stogo šlaitas yra labai nepalankus (per mažas plotas, nukreiptas į šiaurinę pusę ir pan.), pagrindinė alternatyva yra nutolusios saulės elektrinės. Jeigu gyvenate name ir turite tinkama kryptimi nukreiptą stogo plotą, tuomet geriausia alternatyva yra saulės elektrinės įrengimas ant Jūsų namo stogo. Įsirengus elektrinę ant namo stogo Jūs galėsite kontroliuoti, kiek elektros atiduosite į tinklą tiek keisdami savo elektros vartojimo įpročius (pavyzdžiui įjungiant skalbyklę, džiovyklę ar indaplovę saulėtu metu), tiek ir su energijos kaupiklio (baterijos) pagalba ir tokiu būdu sumažinti mokamą pasaugojimo mokestį. Taip pat nuosavos saulės elektrinės priežiūros kaštai, lyginant su nutolusia elektrine, yra gerokai mažesni. 

2. Kiek elektros energijos suvartojate per mėnesį

Didžiausią sutaupymą ir saulės elektrinės naudą gauna didesnį elektros suvartojimą turintys namų ūkiai. Ypač kuomet saulės elektrinės įrengimas yra planuojamas ant pastato stogo, nes įrengiant didesnę saulės elektrinę, jos kaina už įrengtąjį kilovatą mažėja. Didesnį sutaupymą gaus 300 kWh ir daugiau elektros per mėnesį suvartojantys arba planuojantys suvartoti namų ūkiai (sumokantys 30 EUR per mėnesį ir daugiau už elektros energiją). Suvartojantiems mažiau elektros, verta svarstyti apie nutolusią elektrinę. Jeigu nežinote savo elektros suvartojimo, informaciją galite pasitikslinti paskambinę savo nepriklausomam energijos tiekėjui arba tiesiog įvertinę savo mokamas elektros energijos sąskaitas. Užtenka žinoti bent apytikslį suvartojimą ir daugelis saulės elektrines įrengiančių rangovų Lietuvoje Jums galės patarti apie tinkamą saulės elektrinės galingumą. 

3. Koks yra jūsų elektros įvadas (kW). Taip pat įvadas vienfazis ar trifazis?

Vienfazį elektros įvadą turintys klientai gali įsirengti iki 3,6 kW saulės elektrinę. Trifazį elektros įvadą turinčių klientų saulės elektrinės įvadas yra apribotas įvado galia. Jeigu jūsų trifazio įvado galia yra 5 kW, vadinasi ir didžiausias saulės elektrinės galingumas galės būti 5 kW. Jeigu nežinote, šią informaciją galite sužinoti iš ESO, paskambinę telefonu 1852.

4. Saulės elektrinės galingumas

Žinodami viršuje išvardintą informaciją, savo apytikslį saulės elektrinės galingumą galite paskaičiuoti pakankamai nesudėtingai. Metinį elektros suvartojimą padalinę iš 1000. Pavyzdžiui, jeigu jūsų elektros suvartojimas per metus yra 6000 kWh, tuomet preliminarus rekomenduojamas saulės elektrinės dydis galėtų būti: 6000/1000 = 6 kW. Rekomenduojamas galingumas gali šiek tiek keistis (apie 5-10%), priklausomai nuo jūsų stogo krypties ir kampo specifikos. Pasinaudoję šia skaičiuokle galėsite lengvai įvertinti tiek saulės elektrinės dydį, tiek jos suteikiamas naudas, tiek iš karto gauti atsakymą kiek apytiksliai tokia saulės jėgainė gali kainuoti.

5. Saulės elektrinės kryptis ir reikiamas plotas

Įsirengiant saulės elektrinę ant namo stogo, verta atsižvelgti ar turite pakankamą stogo plotą. Ant šlaitinio namo stogo vienam kilovatui (kW) įrengti Jums preliminariai gali reikėti apie 5-6 kvadratinių metrų stogo ploto, kuris nukreiptas į pietus, pietryčius, pietvakarius, rytus arba vakarus. Taigi, pvz 10 kW saulės elektrinei įrengti jums gali reikėti 50-60 kvadratinių metrų šlaitinio stogo ploto. Kuomet saulės elektrinė įrengiama ant plokščio stogo, reikalingas stogo plotas gali sudaryti apie 8-9 kvadratinius metrus vienam įrengtam kilovatui (kW). Saulės elektrinę įrengiant ant žemės Jums prireiks apie 60-70 kv. metrų žemės ploto.

Efektyviausia saulės elektrinės kryptis yra pietūs, o optimaliausias kampas Lietuvoje yra 33-35 laipsniai. Tokiu atveju vienas įrengtasis saulės elektrinės kilovatas Jums generuos apie 1000 kWh per metus. Jeigu saulės elektrinė bus nukreipta į pietvakarius ar pietryčius, elektrinės efektyvumas sieks apie 95-96% (atitinkamai apie 950-960 kWh iš instaliuoto kilovato), o jeigu rytus ir/ar vakarus, efektyvumas atitinkamai bus apie 86-88% (860-880 kWh iš instaliuoti kilovato). Jeigu turite rytinį ir vakarinį stogo šlaitus, dažniausiai saulės elektrinės įrengimas vis tiek apsimoka, tiesiog jos atsipirkimas bus 1-2 metais ilgesnis.

Dažniausiai saulės elektrinę tinkamiausia įrengti ant namo stogo, tačiau tiems, kurių stogo plotas itin nepalankus – t.y. stačiu kampu orientuotas į šiaurę, šiaurės rytus ar šiaurės vakarus ar nemažą dienos laiko dalį yra dengiamas šešėlio, ar stogo ploto tiesiog neužtenka vertėtų pasvarstyti apie nutolusią saulės elektrinę arba saulės elektrinės įrengimą ant žemės. Saulės elektrinei įrengti gali būti tinkami ir nedidelio nuolydžio šiauriniai, šiaurės rytų ar vakarų šlaitai. Vertinant stogo tinkamumą visada galite pasikonsultuoti su mumis

Apačioje esančioje lentelėje galite rasti krypties ir kampo poveikį saulės elektrinės efektyvumui.

Saules_elektrines_irengimas_stogo_kryptis_ir_kampas_Energija_Man

 

6. Saulės elektrinės kaina

Saulės elektrinės kaina Lietuvoje vidutiniškai svyruoja nuo 700-1100 Eur už įrengtąjį kilovatą, priklausomai nuo saulės elektrinės galingumo ir komplektacijos. Preliminarią Jums tinkančios saulės elektrinės kainą vos per minutę galite sužinoti ir mūsų skaičiuoklėje. Įvertinus saulės elektrinės kainą reikėtų susiplanuoti savo finansus, jeigu planuojama už saulės elektrinę atsiskaityti iš karto. Taip pat reiktų turėti omenyje, jog parama išmokama tik po saulės elektrinės įrengimo. Dažniausiai yra atsiskaitoma su rangovu, pasirašomas saulės elektrinės priėmimo-perdavimo aktas ir kreipiamasi į APVA paramos išmokai gauti, kuri Jūsų sąskaitą pasieks per maždaug 30 dienų.

Vidutines rinkoje esančias skirtingo galingumo saulės jėgainių kainas galite rasti apačioje. Be abejo šios kainos gali svyruoti ir būti mažesnės, jeigu pvz ieškoma ekonominio varianto komplektacijos (saulės modulių ir keitiklio) arba didesnės, jeigu saulės elektrinė įrengiama su optimizatoriais ir brangesniais saulės moduliais.

Saulės elektrinės galia (kW) Vidutinė kaina Lietuvoje be paramos  (EUR) Vidutinė kaina Lietuvoje su parama (EUR)
3 kW 3489 Eur 2520 Eur
4 kW 4396 Eur 3104 Eur
5 kW 5045 Eur 3430 Eur
6 kW 5738 Eur 3800 Eur
7 kW 6679 Eur 4318 Eur
8 kW 7468 Eur 4884 Eur
9 kW 8307 Eur 5400 Eur
10 kW 8900 Eur 5770 Eur
11 kW 9646 Eur 6416 Eur
12 kW 10349 Eur 7019 Eur
13 kW 11010 Eur 7680 Eur
14 kW 11631 Eur 8401 Eur
15 kW 12212 Eur 8982 Eur

7. Pasidomėkite parama

Paramą saulės elektrinei gauti yra nesudėtinga, o ją gauna dauguma besikreipiančių. Gavus paramą, kuri šiuo metu yra 323 Eur/kW, galima padengti apie 30-35% visos saulės elektrinės investicijos ir ženkliai sumažinti atsipirkimo laikotarpį (nuo 7-8 iki maždaug 5-7 metų). Antras paramos saulės jėgainėms 2022 metais numatomas skelbimas planuojamas Liepos-Rugpjūčio mėnesiais.

Visą reikiamą papildomą informaciją apie paramą galite rasti šiame aprašyme. Paramą skelbia APVA.

8. Prisijungimo sąlygos prie skirstomojo tinklo

Jau žinodami, kokio galingumo saulės elektrinę planuojate įsirengti, dar iki ar po paraiškos paramai užpildymo verta sužinoti, kokios Jūsų galimybės prisijungti prie ESO tinklo. Verta atkreipti dėmesį, kad prisijungimo sąlygos galioja 90 dienų, tačiau patvirtinus gautą prijungimo sutartį galiojimas prasitęs dar 270 dienų. Taigi net paprašę sąlygų dar iki paramos patvirtinimo gavimo ar rangovo pasirinkimo Jūs turėsite pakankamai laiko elektrinei įsirengti. Techninių sąlygų prašymas yra mokamas (kainuoja apie 31 Eur). Viena dažniausių klaidų pildant techninių sąlygų prašymą – per maža nurodyta galia. Dėl skirtingos modulių galios ir įrangos komplektacijos reali elektrinės galia gali svyruoti, todėl pildant prašymą (jeigu tik leidžia Jūsų elektros įvadas) techninėse sąlygose nurodykite bent 1-2 kW galingesnę elektrinę negu planuojate. Įrengta elektrine rangovo bus priduodama pagal įrengimo faktą. Ji gali būti mažesnė, bet negali būti didesnė negu nurodyta sąlygose. 

Techninių sąlygų prašymą galite užpildyti prisijungę prie ESO savitarnos. Prisijungę prie savitarnos, kairėje pusėje spauskite „Paraiškos“, tuomet „nauja paraiška“ ir galiausiai „tapti gaminančiu vartotoju iki 30 kW“. Užpildę visus laukus, per maždaug savaitę turėtumėte gauti ESO prisijungimo sąlygas. Absoliučiai didžiosios dalies prašančiųjų techninės sąlygos būna be jokių didesnių papildomų reikalavimų (apart gaminačio vartotojo sutarties pasirašymo ir kitų smulkmenų). Tačiau tam tikrais atvejais, jeigu tinklas Jūsų vietoje yra perkrautas, gali atsirasti reikalavimas investuoti į skirstomojo tinklo atnaujinimą. Dažniausiai tokiu atveju finansinis saulės elektrinės atsipirkimas ženkliai prailgėja ir nebeapsimoka.

Veiksmai atlikus visus žingsnius

Jeigu visus aštuonis žingsnius viršuje praeiti pavyko ir nusprendėte toliau judėti su saulės elektrinės įrengimu, tiek jau užpildę paramos prašymą, tiek ir neužpildę gali:

a) Pasirinkti įmonę, kuri atliks saulės elektrinės įrengimo darbus. Pasirinkus šį kelią, suteikus įgaliojimą tokiai įmonei, ji jums gali padėti sutvarkyti visus tarpinius veiksmus, tokius kaip užpildyti paramos paraišką, išimti išankstines prisijungimo sąlygas iš ESO, priduoti saulės elektrinę (elektrinę priduoti gali tik tam tikrą sertifikatą turintis asmuo ar įmonė), perduoti įrengtos elektrinės dokumentus APVA ir atlikti kitus reikiamus dokumentacijos darbus. Dėl itin išaugusio klientų skaičiaus ir komponetų tiekimo sutrikimų, 2022-aisiais metais rangos darbus rekomenduojame planuotis iš anksto. Didžiosios dalies rangovų įrengimo terminai šiuo metu gali siekti 2-3 mėnesius ir daugiau. 

b) Nepaisant to, kad absoliuti dauguma klientų pasitelkia specializuotas įmones, įrengti saulės elektrinę galima ir pačiam. Taip galima sutaupyti, tačiau tą patartina daryti tik gerai išmanantiems tiek įrengimo, tiek saulės elektrinės veikimo specifiką. Šiuo atveju visus susijusius veiksmus (tiek su ESO, tiek su saulės elektrinės pridavimu ir kt.) teks atlikti patiems.

Jeigu turėsite papildomų klausimų arba komentarų, galite visada kreiptis į Energija Man komandą.

Kiek kainuos įsidiegti saulės elektrinę?

Sumažinkite elektros sąskaitą iki 80% su saulės energijos sistema – per 60 sekundžių išsiaiskinkite ar saulės jegainė jums tiks.

Sužinokite kainą per 1 min.

Prisijunkite prie mūsų naujienlaiškio

Pirmas gaukite straipsnius iš informatyviausio atsinaujinančios energijos naujienlaiškio Lietuvoje.

Registracija sėkminga

Gaukite pasiūlymą

close

    Užpildant šią formą, jūs sutinkate su mūsų privatumo politika.