fbpx
← Atgal

Saulės elektrinės įrengimas. 8 žingsniai nuo ko pradėti.

Saulės elektrinės įrengimas. 8 žingsniai nuo ko pradėti.
Energija Man
Saules elektrines irengimas

2020-ieji buvo dar vieni rekordiniai metai saulės energetikai Lietuvoje. Per praėjusius metus buvo įrengta daugiau negu 5000 saulės elektrinių, kas yra daugiau negu 2 kartus daugiau, negu metais anksčiau. Turint omenyje, kad elektros energijos kaina kyla jau antrus metus iš eilės, vis daugiau lietuvių domisi galimybėmis patiems kontroliuoti savo elektros energijos išlaidas ir saulės elektrinės įrengimas tampa viena iš pagrindinių alternatyvų. Didelė tikimybė, kad 2021-ieji bus dar vieni rekordiniai metai saulės energetikai Lietuvoje. Taigi nuo ko pradėti ir kokie pagrindiniai saulės elektrinės įrengimo etapai? Apačioje rasite 8 paprastus žingsnius.

1. Gyvenate bute ar name

Jeigu gyvenate bute arba stogo šlaitas yra labai nepalankus (per mažas plotas, nukreiptas į šiaurinę pusę ir pan.), pagrindinė alternatyva yra nutolusios saulės elektrinės. Jeigu gyvenate name ir turite tinkama kryptimi nukreiptą stogo plotą, tuomet geriausia alternatyva yra saulės elektrinės įrengimas ant Jūsų namo stogo. Įsirengus elektrinę ant namo stogo Jūs galėsite kontroliuoti, kiek elektros atiduosite į tinklą tiek keisdami savo elektros vartojimo įpročius (pavyzdžiui įjungiant skalbyklę, džiovyklę ar indaplovę saulėtu metu), tiek ir su energijos kaupiklio (baterijos) pagalba ir tokiu būdu sumažinti mokamą pasaugojimo mokestį.

2. Kiek elektros energijos suvartojate per mėnesį

Didžiausią sutaupymą ir saulės elektrinės naudą gauna didesnį elektros suvartojimą turintys namų ūkiai. Ypač kuomet saulės elektrinės įrengimas yra planuojamas ant pastato stogo, nes įrengiant didesnę saulės elektrinę, jos kaina už įrengtąjį kilovatą mažėja. Didesnį sutaupymą gaus 300 kWh ir daugiau elektros per mėnesį suvartojantys arba planuojantys suvartoti namų ūkiai (sumokantys 30 EUR per mėnesį ir daugiau už elektros energiją). Suvartojantiems mažiau elektros, verta svarstyti apie nutolusią elektrinę. Jeigu nežinote savo elektros suvartojimo, informaciją galite pasitikslinti paskambinę į Ignitis 1802 arba manogile.lt.

3. Koks yra jūsų elektros įvadas (kW). Taip pat įvadas vienfazis ar trifazis?

Vienfazį elektros įvadą turintys klientai gali įsirengti iki 3,6 kW saulės elektrinę. Trifazį elektros įvadą turinčių klientų saulės elektrinės įvadas yra apribotas įvado galia. Jeigu jūsų trifazio įvado galia yra 5 kW, vadinasi ir didžiausias saulės elektrinės galingumas galės būti 5 kW. Jeigu nežinote, šią informaciją galite sužinoti iš ESO, paskambinę telefonu 1852.

4. Saulės elektrinės galingumas

Žinodami viršuje išvardintą informaciją, savo apytikslį saulės elektrinės galingumą galite paskaičiuoti pakankamai nesudėtingai. Metinį elektros suvartojimą padalinę iš 1000. Pavyzdžiui, jeigu jūsų elektros suvartojimas per metus yra 6000 kWh, tuomet preliminarus rekomenduojamas saulės elektrinės dydis galėtų būti: 6000/1000 = 6 kW. Rekomenduojamas galingumas gali šiek tiek keistis (apie 5-10%), priklausomai nuo jūsų stogo krypties ir kampo specifikos. Pasinaudoję šia skaičiuokle galėsite lengvai įvertinti tiek saulės elektrinės dydį, tiek jos suteikiamas naudas, tiek iš karto gauti atsakymą kiek apytiksliai tokia saulės jėgainė gali kainuoti.

5. Saulės elektrinės kryptis ir reikiamas plotas

Įsirengiant saulės elektrinę ant namo stogo, verta atsižvelgti ar turite pakankamą stogo plotą. Ant šlaitinio namo stogo vienam kilovatui (kW) įrengti Jums preliminariai gali reikėti apie 5-6 kvadratinių metrų stogo ploto, kuris nukreiptas į pietus, pietryčius, pietvakarius, rytus arba vakarus. Taigi, pvz 10 kW saulės elektrinei įrengti jums gali reikėti 50-60 kvadratinių metrų šlaitinio stogo ploto. Kuomet saulės elektrinė įrengiama ant plokščio stogo, reikalingas stogo plotas gali sudaryti apie 8-9 kvadratinius metrus vienam įrengtam kilovatui (kW). Saulės elektrinę įrengiant ant žemės Jums prireiks apie 60-70 kv. metrų žemės ploto.

Efektyviausia saulės elektrinės kryptis yra pietūs, o optimaliausias kampas Lietuvoje yra 33-35 laipsniai. Tokiu atveju vienas įrengtasis saulės elektrinės kilovatas Jums generuos apie 1000 kWh per metus. Jeigu saulės elektrinė bus nukreipta į pietvakarius ar pietryčius, elektrinės efektyvumas sieks apie 95-96% (atitinkamai apie 950-960 kWh iš instaliuoto kilovato), o jeigu rytus ir/ar vakarus, efektyvumas atitinkamai bus apie 86-88% (860-880 kWh iš instaliuoti kilovato). Jeigu turite rytinį ir vakarinį stogo šlaitus, dažniausiai saulės elektrinės įrengimas vis tiek apsimoka, tiesiog jos atsipirkimas bus 1-2 metais ilgesnis.

Dažniausiai saulės elektrinę tinkamiausia įrengti ant namo stogo, tačiau tiems, kurių stogo plotas orientuotas į šiaurę, šiaurės rytus ar šiaurės vakarus ar nemažą dienos laiko dalį yra dengiamas šešėlio, ar stogo ploto tiesiog neužtenka vertėtų pasvarstyti apie nutolusią saulės elektrinę arba saulės elektrinės įrengimą ant žemės.

Apačioje esančioje lentelėje galite rasti krypties ir kampo poveikį saulės elektrinės efektyvumui.

Saules_elektrines_irengimas_stogo_kryptis_ir_kampas_Energija_Man

6. Saulės elektrinės kaina

Saulės elektrinės kaina Lietuvoje vidutiniškai svyruoja nuo 700-1000 Eur už įrengtąjį kilovatą, priklausomai nuo saulės elektrinės galingumo ir komplektacijos. Preliminarią Jums tinkančios saulės elektrinės kainą vos per minutę galite sužinoti ir mūsų skaičiuoklėje. Įvertinus saulės elektrinės kainą reikėtų susiplanuoti savo finansus, jeigu planuojama už saulės elektrinę atsiskaityti iš karto. Taip pat reiktų turėti omenyje, jog parama išmokama tik po saulės elektrinės įrengimo. Dažniausiai yra atsiskaitoma su rangovu, pasirašomas saulės elektrinės priėmimo-perdavimo aktas ir kreipiamasi į APVA paramos išmokai gauti, kuri Jūsų sąskaitą pasieks per maždaug 30 dienų.

Vidutines rinkoje esančias skirtingo galingumo saulės jėgainių kainas galite rasti apačioje. Be abejo šios kainos gali svyruoti ir būti mažesnės, jeigu pvz ieškoma ekonominio varianto komplektacijos (saulės modulių ir keitiklio) arba didesnės, jeigu saulės elektrinė įrengiama su optimizatoriais ir brangesniais saulės moduliais.

Saulės elektrinės galia (kW)Vidutinė kaina Lietuvoje be paramos  (EUR)Vidutinė kaina Lietuvoje su parama (EUR)
3 kW3489 Eur
2520 Eur
4 kW4396 Eur3104 Eur
5 kW5045 Eur3430 Eur
6 kW5738 Eur3800 Eur
7 kW6679 Eur4318 Eur
8 kW7468 Eur4884 Eur
9 kW8307 Eur5400 Eur
10 kW8900 Eur5770 Eur
11 kW9646 Eur6416 Eur
12 kW10349 Eur7019 Eur
13 kW11010 Eur7680 Eur
14 kW11631 Eur8401 Eur
15 kW12212 Eur8982 Eur

7. Pasidomėkite parama

Paramą saulės elektrinei gauti yra nesudėtinga, o ją gauna dauguma besikreipiančių. Gavus paramą, kuri šiuo metu yra 323 Eur/kW, perkant iš karto arba 381 Eur/kW, perkant išsimokėtinai, galima padengti apie 30-35% visos saulės elektrinės investicijos ir ženkliai sumažinti atsipirkimo laikotarpį (nuo 8-9 iki maždaug 5-7 metų). Parama saulės jėgainėms 2021 metais skelbiama balandžio mėnesį, o II-ojo kvietimo teikti paraiškas galima tikėtis 2021 metų rudenį.

Visą reikiamą papildomą informaciją apie paramą galite rasti šiame aprašyme. Paramą skelbia APVA.

8. Prisijungimo sąlygos prie skirstomojo tinklo

Jau žinodami, kokio galingumo saulės elektrinę planuojate įsirengti, dar iki ar po paraiškos paramai užpildymo verta sužinoti, kokios Jūsų galimybės prisijungti prie ESO tinklo. Verta atkreipti dėmesį, kad prisijungimo sąlygos galioja 90 dienų ir nuo 2021 m. Kovo mėn yra mokamos (kainuoja apie 32 Eur). Todėl jų prašyti verta planuojant ir saulės elektrinės įrengimą per 90 dienų terminą. Baigus galioti techninės sąlygoms galėsite jų prašyti dar kartą, tiesiog vėl reikės susimokėti 32 Eur.

Techninių sąlygų prašymą galite užpildyti prisijungę prie ESO savitarnos. Prisijungę prie savitarnos, kairėje pusėje spauskite „Paraiškos“, tuomet „nauja paraiška“ ir galiausiai „tapti gaminančiu vartotoju iki 30 kW“. Užpildę visus laukus, per maždaug savaitę turėtumėte gauti ESO prisijungimo sąlygas. Absoliučiai didžiosios dalies prašančiųjų techninės sąlygos būna be jokių didesnių papildomų reikalavimų (apart gaminačio vartotojo sutarties pasirašymo ir kitų smulkmenų). Tačiau tam tikrais atvejais, jeigu tinklas Jūsų vietoje yra perkrautas, gali atsirasti reikalavimas investuoti į skirstomojo tinklo atnaujinimą. Dažniausiai tokiu atveju finansinis saulės elektrinės atsipirkimas ženkliai prailgėja ir nebeapsimoka.

Veiksmai atlikus visus žingsnius

Jeigu visus aštuonis žingsnius viršuje praeiti pavyko ir nusprendėte toliau judėti su saulės elektrinės įrengimu, tiek jau užpildę paramos prašymą, tiek ir neužpildę gali:

a) Pasirinkti įmonę, kuri atliks saulės elektrinės įrengimo darbus. Pasirinkus šį kelią, suteikus įgaliojimą tokiai įmonei, ji jums gali padėti sutvarkyti visus tarpinius veiksmus, tokius kaip užpildyti paramos paraišką, išimti išankstines prisijungimo sąlygas iš ESO, priduoti saulės elektrinę (elektrinę priduoti gali tik tam tikrą sertifikatą turintis asmuo ar įmonė), perduoti įrengtos elektrinės dokumentus APVA ir atlikti kitus reikiamus dokumentacijos darbus.  

b) Nepaisant to, kad absoliuti dauguma klientų pasitelkia specializuotas įmones, įrengti saulės elektrinę galima ir pačiam. Taip galima sutaupyti, tačiau tą patartina daryti tik gerai išmanantiems tiek įrengimo, tiek saulės elektrinės veikimo specifiką. Šiuo atveju visus susijusius veiksmus (tiek su ESO, tiek su saulės elektrinės pridavimu ir kt.) teks atlikti patiems.

Jeigu turėsite papildomų klausimų arba komentarų, galite visada kreiptis į Energija Man komandą.

Kiek kainuos įsidiegti saulės elektrinę?

Sumažinkite elektros sąskaitą iki 80% su saulės energijos sistema – per 60 sekundžių išsiaiskinkite ar saulės jegainė jums tiks.

Sužinokite kainą per 1 min.

Prisijunkite prie mūsų naujienlaiškio

Pirmas gaukite straipsnius iš informatyviausio atsinaujinančios energijos naujienlaiškio Lietuvoje.

Registracija sėkminga

Gaukite pasiūlymą

close

    Užpildant šią formą, jūs sutinkate su mūsų privatumo politika.