fbpx
← Atgal

Saulės elektrinės ir baterijos sistema. Kaina, atsipirkimas ir kiti faktai.

Saulės elektrinės ir baterijos sistema. Kaina, atsipirkimas ir kiti faktai.
Energija Man
Tesla saules baterija

Saulės elektrinės ir baterijos (kaupiklio) sistema jau tapo pakankamai įprastu reiškiniu tokiose šalyse kaip Vokietija, Didžioji Britanija, Japonija ar JAV. Vien Vokietijoje virš 150 tūkstančių namų ūkių savo saulės elektrines naudoja kartu su baterijomis. Ar apsimoka saulės elektinę diegti kartu su baterija Lietuvoje?

Kaip veikia saulės elektrinės ir baterijos sistema?

Energijos kaupiklis (baterija) leidžia elektros energiją saugoti tuomet, kai ji yra gaminama, bet vartojimas yra mažesnis už gamybą. Kitaip tariant, naudojant bateriją galima sumažinti arba visiškai išvengti saulės jėgainėje pagamintos elektros atidavimo į tinklą ir taip sumažinti mokamą pasaugojimo mokestį Energijos skirstymo operatoriui. Taigi saulėtą dieną iš saulės elektrinės gaminama elektra pirmiausia keliautų į elektrą vartojančius įrenginius, tuomet į bateriją, o kuomet baterija užsipildytų, būtų atiduodama į tinklą. 

Kiek kainuoja namų baterija?

Viena iš dažniausiai linksniuojamų įmonių namų baterijų sektoriuje yra Tesla. Panagrinėkime Tesla bateriją PowerWall 2. Apačioje galime matyti šios baterijos specifikaciją.

13.5 kWh talpos Tesla Powerwall 2 kaina yra apie 6700 USD arba 6100 Eur. Tesla suteikia garantiją, kad nepriklausomai nuo įkrovimų ir iškrovimų skaičiaus, baterija veiks bent 10 metų ir po 10 metų išlaikys bent 80% savo pirminės talpos. Kartu su pavyzdžiui 10 kW saulės elektrine tokia sistema bendrai galėtų kainuoti apie 15-16 tūkst. Eur. Baterijos išlaidos sudarytų apie 40% visos kainos. Saulės elektrinės preliminarią kainą ir galingumą galite sužinoti šioje skaičiuoklėje.

Ar įsidiegus bateriją įmanoma “atsijungti” nuo tinklo?

Vien iš baterijos naudojamos elektros tipiniam namų ūkiui Lietuvoje dažnu atveju užtektų tik pakankamai ribotam laiko tarpui, ypač tamsiuoju metų laiku. Pavyzdžiui šilumos siurblį turintis individualus gyvenamasis namas, suvartojantis 800-900 kWh elektros žiemos mėnesiais, arba maždaug 30 kWh kasdien, pilnai įkrauta baterija galėtų pasikliauti mažiau negu 12 valandų. Likusią dalį elektros reikėtų imti iš tinklo. Turint omenyje, kad vėlyvo rudens ir žiemos mėnesiais iš saulės elektrinės bateriją pavyktų pakrauti tik palyginus neženkliai, šiuo metų laiku elektros naudojimas iš tinklo išliktų intensyvus. Tam tikrą autonomiją nuo elektros tinklo galima būtų  turėti nuo vėlyvo pavasario iki ankstyvo rudens.

Baterija labiau atliktų „optimizatoriaus“ funkciją ir galėtų padėti sumažinti išlaidas už pasaugojimo mokestį ir elektrą.

Ar apsimoka namų baterija Lietuvoje?

Lietuvoje, beveik visiems gaminantiems vartotojams “pasaugojimo” paslaugą suteikia Energijos skirstymo operatorius (ESO). Šiuo metu pasaugojimas už kilovatą (kuris yra labiausiai apsimokantis didžiaja dauguma atvejų) yra 26,14 Eur už įrengtąjį kilovatą per metus.

Pavyzdžiui 10 kW elektrinę pasistatęs namų ūkis per metus sumokės 261,4 Eur. Įsirengęs minėtą Tesla PowerWall 2 jis sumokės 6100 Eur ir nemokėdamas pasaugojimo mokesčio bateriją atpirkų per daugiau negu 20 metų (įvertinant tai, kad saulėtomis vasaros dienomis, užsipildžius baterijai, elektra nebūtų atiduodama į tinklą, o suvartojama).

Kada namų baterijos pradės apsimokėti?

Vertinant tai, kad ličio jonų baterijos dėl efektyvumo didėjimo ir masto ekonomijos atsiradimo pinga apie 15-20% kasmet, o pasaugojimo mokestis didėja jau antrus metus iš eilės (nuo 2018 metais buvusių 20.052 Eur už kilovatą iki 26,14 Eur 2020 metais arba maždaug 15% kasmet), galima prognozuoti, kada namų baterijos pradėtų apsimokėti ir Lietuvoje. Žinoma 15% pasaugojimo mokestis vargu ar didės kasmet, todėl galima naudoti konservatyvesnį, pvz 10% augimą tolimesnei prognozei.

Pagal tokią prognozę baterijos Lietuvoje galėtų pradėti apsimokėti maždaug 2027 metais. Tai reiškia, kad yra didelė tikimybė, jog absoliuti dauguma dabar įsirengiančių saulės elektrines ateityje prie šios sistemos pridės ir baterijų sistemą, turint omenyje, kad saulės elektrinės tarnavimo laikas yra 20-25 metai ir daugiau.

Kiek kainuos įsidiegti saulės elektrinę?

Sumažinkite elektros sąskaitą iki 80% su saulės energijos sistema – per 60 sekundžių išsiaiskinkite ar saulės jegainė jums tiks.

Sužinokite kainą per 1 min.

Prisijunkite prie mūsų naujienlaiškio

Pirmas gaukite straipsnius iš informatyviausio atsinaujinančios energijos naujienlaiškio Lietuvoje.

Registracija sėkminga

Gaukite pasiūlymą

close

    Užpildant šią formą, jūs sutinkate su mūsų privatumo politika.