Pastaruoju metu itin sparčiai daugėja informacijos ir straipsnių apie saulės elektrines Lietuvoje. Taip pat vien per paskutinius septynis mėnesius įdiegta tiek saulės jėgainių, kiek per visus pastaruosius tris metus kartu sudėjus.
Tačiau daug kam vis dar kyla su saulės energetika susijusių klausimų. Ar apsimoka saulės elektrinė Lietuvoje? Ar mūsų šalyje pakanka saulės? Kiek kainuoja saulės elektrinė namams? Apačioje atsakysime į klausimus, kurie dažniausiai kyla tiems, kurie svarsto ar saulės jėgainę verta įsirengti.
Kodėl pastaruoju metu saulės elektrinių skaičiaus augimas toks spartus?
Lietuvoje šį ženklų augimą lemia šios pagrindinės priežastys:
- Parama saulės elektrinėms.
- Jau antrus metus iš eilės augančios elektros energijos kainos.
- Ženkliai sumažėjusios pagrindinių saulės elektrinę sudarančių komponentų, tokių kaip saulės moduliai ar keitiklis (inverteris) kainos.
Ar Lietuvoje pakanka saulės šviesos saulės elektrinei?
Lietuvoje per metus vienam kvadratiniam metrui vidutiniškai tenka 1000 kWh saulės energijos. Tai toks pats arba labai panašus kiekis kaip ir pavyzdžiui Vokietijoje, kuri yra viena pirmaujančių valstybių tiek Europos Sąjungoje, tiek pasaulyje, pagal vienam šalies gyventojui tenkantį saulės jėgainių kiekį. Įsivaizdavimui, minėta 5 kW (kilovatų) sistema, užimanti maždaug 25 kvadratinių metrų plotą ant pastato stogo ir kurios pagrindą sudaro saulės moduliai ir keitiklis (inverteris) Lietuvoje pagamintų apie 5000 kWh elektros energijos per metus. Tokio kiekio elektros energijos užtektų padengti maždaug dviem vidutiniams namų ūkiams Lietuvoje. Taigi atsakymas į klausimą yra taip – saulės šviesos Lietuvoje pakanka.
Kiek kainuoja saulės elektrinė?
Apibendrinant, vienas įrengtasis kilovatas Lietuvoje vidutiniškai kainuoja 900-1200 Eur su PVM už įrengtąjį kilovatą. Taigi minėtos 5 kW (kilovatų) saulės elektrinės kaina vidutiniškai gali svyruoti tarp 4500 – 6000 Eurų su PVM. Sau tinkančios saulės elektrinės namams kainą ir atsipirkimą rasite šioje skaičiuoklėje.
Per kiek laiko atsiperka saulės elektrinė?
Dar vienas iš dažniausiai užduodamų klausimų yra per kiek laiko atsiperka saulės elektrinė namams Lietuvos sąlygomis. Apibendrinant, po dar vieno elektros kainos padidėjimo 2020 metais ( saulės elektrinė su APVA parama Lietuvoje turėtų atsipirkti per 6-7 metus, o be paramos maždaug per 8-9 metus. Turint omenyje, kad saulės elektrinės planuotinas veikimo laikas yra 25-30 metų, investicija į saulės elektrinę gali ne tik užtikrinti neaugančią elektros kainą, bet ir potencialiai 6-9% gražą per visą laikotarpį, kas yra gerokai daugiau negu šiuo metu bankų indėlių siūlomos palūkanos, arba investicija į neklinojamąjį turtą.
Kas nutinka su saulės elektrinės pagaminama elektra, kai manęs nebūna namie?
Lietuvoje, kiekvienas gaminantis vartotojas (įsirengęs saulės elektrinę savo reikmėms) gali „pasaugoti“ ją tinkle ir atsiimti tada, kai jos reikia (pavyzdžiui vakare). Tai vadinama pasinaudojimu tinklu ir už jį reikia susimokėtį nustatytą kainą. Taip saulės jėgainės pagaminta elektra gali būti kaupiama ir sunaudojama iki sekančių metų Kovo 31 d. Tokiu būdu elektros skirstymo tinklas tarnauja kaip baterija, išvengiant būtinybės pirkti bateriją (kaupiklį) namams. Elektros baterijos, nors pastaraisiais metais pingančios itin spačiai, vis dar yra brangios ir ilgai atsiperkančios.
Kokią dalį savo suvartojamos elektros galiu pasigaminti pats naudodamas saulės energiją?
Didelė dalis namų Lietuvoje gali pasidengti visą 100 proc. savo elektros suvartojimo. Vienas įrengtas kilovatas gali užimti apie 6-7 kvadratinius metrus šlaitinio stogo ploto. Jeigu jūsų elektros suvartojimas yra 5000 kWh, tuomet jums tinkama būtų 5 kW saulės elektrinė ir ji gali užimti 30-35 kv. m. šlaitinio stogo ploto. Turintiems plokščią stogą reikalingas plotas gali būti didesnis – 8-10 kv. m vienam instaliuotam kilovatui.