fbpx
← Atgal

Saulės elektrinė ir elektromobilis. Ką žinoti planuojantiems?

Saulės elektrinė ir elektromobilis. Ką žinoti planuojantiems?
Energija Man

Dauguma svarstančių apie saulės elektrinę, tai pat galvoja ir apie elektromobilio įsigyjimą ateityje. Šiame straipsnyje aptarsime į ką vertą atsižvelgti, jeigu saulės elektrinę planuojate statytis jau netrukus, o elektromobilio artimiausiuose planuose dar nėra.

Kiek elektros suvartoja elektromobilis?

3-4 tūkstančiai kilovatvalandžių – tokį kiekio elektros energijos turėtų ateityje pakakti daugumai elektromobilių turėtojų per metus nuvažiuoti  20000 km atstumą, kurį šiuo metu vidutiniškai nuvažiuoja standartinių vidaus degimo variklio automobilių turėtojai. Tokį kiekį elektros energijos absoliuti dauguma Lietuvos gyventojų galės pasigaminti patys ir tam pakaktų vos 3-5 kWp saulės elektrinės įrengtos ant namo stogo ar įsigyti iš saulės elektrinių parko. 

Elektromobilis – alternatyva ir papildymas namų baterijoms (akumuliatoriams)

Labiausiai paplitusios lėto ir vidutinio greičio elektromobilių įkrovimo stotelės būna 3.6 kW , 7 kW, 11 kW ir 22 kW galingumo. Atsižvelgiant į leistinas naudoti galias (elektros įvadus), kuriuos turi dauguma elektros vartotojų Lietuvoje, namuose galimai labiausiai bus paplitę 3.6 kW ir 7 kW elektromobilių įkrovikliai. Atsižvelgiant į tai, kad vidutinis ant namo stogo esančios saulės elektrinės galingumas yra 6-8 kW, net ir tokiu galingumu besikraudamas elektromobilis yra puiki alternatyva pasaugojimo mokesčiui mažinti. Būtent saulėtą dieną besikraunantis elektromobilis gali nukreipti didžiąją dalį saulės elektrinės gaminamos elektros savo baterijai krauti. 

Šiuo metu paplitusioms 30-50 kWh elektromobilių baterijoms įkrauti, kraunant  3.6 arba 7 kW galingumu prireiks atitinkamai 8-14 ir 4-7 valandų. Vadinasi elektromobilis gali būti puiki priemonė saulės elektrinės gamybos pikams “nuimti” labiausiai saulėtu metu ir padidinti namo vidaus vartojimą, užuot atidavus elektrą į tinklą.  

Daugumos namų baterijų talpa yra sąlyginai nedidelė (pavyzdžiui naujosios Tesla Powerwall 2 talpa yra 13,5 kWh), o kaina viršija 6000 Eur. Turint omenyje tai, kad pvz vidutinio dydžio 6 kW elektrinė, orientuota į pietų pusę labiausiai saulėtomis dienomis per dieną gali pagaminti 40 kWh ir daugiau elektros energijos, tokiu atveju visos elektros pasaugojimui reikėtų bent 3 Tesla Powerwall 2 baterijų. Tokia investicija pagal dabartines kainas viršytų 18000 Eur. Visgi kombinuojant ir derinant vienos baterijos ir elektromobilio įkrovimą, galima išgauti labai gerus rezultatus ir iki minimumo sumažinti į tinklą atiduodamos iš saulės elektrinės pagamintos elektros energijos kiekį. Turint du elektromobilius šis efektas gali būti dar geresnis. 

Kiti elektromobilio baterijos panaudojimo būdai

2017 metais Nissan buvo viena pirmųjų įmonių, kuri su savo naujuoju Leaf modeliu tam tikra prasme įžengė į energetikos rinką pristatydama, kad naujasis Leaf turės “Vehicle to Grid“ technologiją dar sutrumpintai vadinamą V2G. 

V2G reiškia, kad elektromobilis gali ne tik krauti akumuliatorių, bet ir jį iškrauti elektrą atiduodant į tinklą. Tokia funkcija elektromobilį paverčia neatskiriama namų energijos ekosistemos dalimi. Elektromobilis artimiausioje ateityje galės ne tik “nukrauti” elektrą iš ant namo stogo įrengtos saulės elektrinės vasaros dieną, bet ir atiduoti jį atgal į tinklą, kai to labiausiai reikės – vakare.

Būtent todėl dauguma saulės elktrinių keitiklių ir namų baterijų gamintojų jau yra pristatę ar planuoja pristatyti hibridinius srovės keitiklius, kurie galės “kalbėtis” su elektromobiliais ir jų baterijomis ir “pasakyti”, kada gaminamas elektros kiekis yra didžiausias ir jį reikėtų priimti, o kada gaminamas kiekis yra mažiausias ir galbūt jį reikėtų atiduoti atgal į tinklą. Žinoma, kad tokia technologija tikrai paplistų, laukia nemenkas technologinis iššūkis sumažinti akumuliatorių kainą ir taip pat sumažinti tokių iškrovimų ir įkrovimo įtaką baterijos nusidėvėjimui. 

Saulės elektrinės galingumas planuojantiems turėti elektromobilį

Jeigu negalite apsispręsti, kokio galingumo saulės elektrinę norite įsirengti, nes ateityje planuojate elektromobilį (tas galioja ir planuojantiems šilumos siurblį), turėkite omenyje, kad standartiniu atveju elektromobilio metiniam elektros suvartojimui padengti (3-4 tūkst. kilovatvalandžių) Jums reikės papildomai 3-5 kilovatų saulės elektrinės (neskaičiuojant kitų namų prietaisų elektros suvartojimo). 

Mūsų patarimai: 

  • Jeigu planuojate elektromobilį arba šilumos siurblį turėti 1-2 metų perspektyvoje, tuomet artimiausiu metu galite įsirengti galingesnę elektrinę ir laikinai pasirinkti atsiskaitymą elektros energija, kuomet 41% elektros yra “nurašoma” pasaugojimo mokesčiui padengti. Tuomet kai įsirengsite elektromobilio krovimo stotelę ir turėsite elektromobilį, pasikeiskite planą į atsiskaitymą už instaliuotą saulės elektrinės kilovatą.  Daugiau apie pasinaudojimo tinklais mokestį ir optimaliausius planus galite skaityti kitame mūsų straipsnyje
  • Jeigu visgi manote, kad dėl vienokių ar kitokių priežasčių elektromobilis atsiras vėliau (4-5 metų perspektyvoje), tuomet įsirenkite tokią elektrinę, kurios reikia dabartiniams poreikiams padengti, tuomet įsigyję elektromobilį, jeigu tik tai leis jūsų namo stogas, galite pasidinti saulės elektrinės galią. 
  • Jeigu net ir įsirengiant esamą elektrinę ant stogo lieka daug laisvos vietos, bet nesate tikras dėl laikotarpio ir visgi manote, kad elektromobilį turėsite, galite tiesiog pasistatyti šiek tiek galingesnį saulės elektrinės įtampos keitiklį. 
  • Jeigu padengiate visą/beveik visą naudingą stogo plotą, tuomet srovės keitiklį pasirinkite tokio paties galingumo arba šiek tiek mažesnį negu instaliuojama modulių galia. 

Kiekvienas namo savininkas turi unikalią galimybę su saulės elektrine padengti ne tik visą reikiamą ir namų vartojamą elektros kiekį, bet ir pačiam pasigaminti kurą savo elektromobiliui.

Straipsnis parašytas kartu su mūsų partneriais iš Įkrautas.

Kiek kainuos įsidiegti saulės elektrinę?

Sumažinkite elektros sąskaitą iki 80% su saulės energijos sistema – per 60 sekundžių išsiaiskinkite ar saulės jegainė jums tiks.

Sužinokite kainą per 1 min.

Prisijunkite prie mūsų naujienlaiškio

Pirmas gaukite straipsnius iš informatyviausio atsinaujinančios energijos naujienlaiškio Lietuvoje.

Registracija sėkminga

Gaukite pasiūlymą

close

    Užpildant šią formą, jūs sutinkate su mūsų privatumo politika.